Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoké Tatry

Na severu Slovenské republiky, při hranicích s Polskem se rozkládá jedno z největších turistických lákadel země, kam každoročně zavítají desetitisíce turistů ze všech koutů Evropy. Vysoké Tatry, které byly v roce 1949 vyhlášeny národním parkem TANAP a v roce 1993 prohlášeny organizací UNESCO za „biosférickou rezervaci“ jsou navštěvovány jak v zimě, tak i v létě. Členíme je na 2 základní podcelky - Východní Tatry (Vysoké a Belianske) a Západné Tatry. Území tohto nejstaršího slovenského národního parku zaujímá rozlohu 73 800 ha. Přes 20 vrcholů Vysokých Tater dosahuje výšky přes 2500 metrů. Nejvyšším vrcholem Tater a zároveň celého Slovenska je Gerlachovský štít s výškou 2655 metrů. Výstup na Gerlachovský štít je povolen pouze s horským vůdcem. Lomnický štít je se svou výškou 2632 metrů druhou nejvyšší horou Slovenska. Od roku 1940 je přístupný visutou lanovkou z Tatranské Lomnice, čímž se stal nejfrekventovanějším a nejoblíbenějším Tatranským vrcholem. V této oblasti vznikly také obrovské ledovcové doliny, jako je Mengusovská dolina, Velká a Malá studená dolina. Nachází se zde také velké množství horských ples, jako například Štrbské, Popradské, Skalnaté nebo Velké Hincovo pleso. Mezi další vyhledávané vrcholy vysokých Tater patří Rysy, Kriváň, Slavkovský nebo Kôprovský štít. Chráněným přírodním výtvorem je od roku 1964 propast Suchá Belá, která je dnes národní přírodní rezervací, kterou prochází mnohé naučné turistické chodníky. Útočiště turistům poskytují horské chaty, které nabízejí občerstvení, jídlo a někdy velice potřebný úkryt před nepříznivým počasím. Mezi tyto chaty patří Téryho, Zbojnická nebo Rainerova chata, je jich však mnohem více.

K největším tatranským osadám patří Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské pleso. Dále jsou zde i menší osady jako Tatranská Javorina, Vyšné Hágy, Tatranské Zruby, Podbanské, Horný a Dolný Smokovec a další. Osady se nacházejí ve výšce přibližně 1000 metrů nad mořem. Výchozím místem pro návštěvu Vysokých Tater je město Poprad, které je zároveň administrativním, hospodářským a kulturním centrem regionu pod Tatrami. Tatranský národní park přitahuje turisty z celého světa díky vzácné koncentraci tolika přírodních krás na poměrně malé ploše. Jsou ideálním místem pro trávení letní i zimní dovolené. Na milovníky zimních sportů zde čeká několik lyžařských středisek, které jsou vybavené lanovkami a lyžařskými vleky. Najdeme tam také mnoho ubytovacích zařízení všech možných kategorií. Vyznavači vysokohorské turistiky jistě ocení dobře značené turistické stezky. Do některých obzvláště citlivých míst je přesto turistům vstup zakázán. Některé stezky jsou přístupné pouze od 1. července do 30. října kvůli špatné dostupnosti a nebezpečí lavin během zimních měsíců.

Výstup na „Terynku“ – údolí, vodopády i štíty hor

Výstup na „Terynku“ – údolí, vodopády i štíty hor

Vysoké Tatry nabízí nepřeberné možnosti podnikání báječných výletů jak pro zdatné horaly, tak i pro rodiny s dětmi. Mezi velmi oblíbené a dosti frekventované pěší trasy patří výstup na Téryho chatu, která je nejvýše položenou tatranskou chatou s celoročním provozem. Ale pozor, takovýto výstup si žádá alespoň trochu udržovanou kondičku.

celý článek

 

Štrbské pleso - ledovcové jezero

Štrbské pleso - ledovcové jezero

Přes nedávné živelní pohromy jsou Vysoké Tatry stále jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů na Slovensku a za jejich krásami míří i nezanedbatelné množství Čechů. Kromě sportování je sem lákají také mnohé přírodní zajímavosti. V souvislosti s Vysokými Tatrami si určitě hodně lidí vybaví například Štrbské pleso.

celý článek

 

Vysoké Tatry - nejmenší evropské velehory

Vysoké Tatry - nejmenší evropské velehory

Pohoří Vysoké Tatry se rozkládá v severní části Slovenské republiky, na hranici s Polskem. Se svou délkou 25 km jsou nejmenšími velehorami v Evropě, ale zároveň jsou nejvyšším horským masivem Karpatského oblouku, který se táhne v délce 1200 km. Staly se také jedním z posledních útočišť pro mnoho volně žijících zvířat.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko