Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slovensko - města, kraje, lokality

Slovensko je vnitrozemským státem ve Střední Evropě a hraničí s Českou republikou, Maďarskem, Polskem, Ukrajinou a Rakouskem. Z poloviny je to země pokrytá pohořím patřícím ke karpatské soustavě alpsko – himalájského horského systému. Mezi nimi se rozkládají nízko položené kotliny. Na území západního Slovenska zasahuje Podunajská nížina a na východě Východoslovenská nížina.

Neznámějším, nejvyšším a nejnavštěvovanějším pohořím Slovenska jsou Vysoké Tatry, které každoročně navštíví desítky tisíc lidí, a to v létě i v zimě. Situovány jsou na severu republiky na hranicích s Polskem. V roce 1949 byly Vysoké Tatry vyhlášeny národním parkem TANAP a v roce 1993 prohlášeno za „Biosférickou rezervaci Tatry“. Tatry se člení na 2 základní podcelky - Východní Tatry (Vysoké a Belianske) a Západné Tatry. Území národního parku zabírá rozlohu 73 800 ha. Nejvyšším vrcholem Tater a zároveň celého Slovenska je Gerlachovský štít s výškou 2655 metrů. Výstup na Gerlachovský štít je povolen jen s horským vůdcem. Lomnický štít je se svou výškou 2632 metrů druhou nejvyšší horou Slovenska. Od roku 1940 je přístupný visutou lanovkou z Tatranské Lomnice, čímž se stal nejfrekventovanějším Tatranským vrcholem. Mezi další vyhledávané vrcholy vysokých Tater patří Rysy, Kriváň, Slavkovský nebo Kôprovský štít.

Hojně navštěvovanou lokalitou jsou rovněž Nízké Tatry, které se táhnou v délce asi 80 km a jejich údolí je tvořeno řekami Hron a Váh. Nejvyšším vrcholem je Ďumbier s výškou 2043 metrů, dále následuje Chopok (2024m), Chabenec (1955m) a Kráľova Hoľa (1948m). Z vrcholů těchto hor je nádherný výhled na okolní krajinu. V roce 1978 byly Nízké Tatry na ploše 81 095 ha prohlášené za národní park – NAPANT. Nejnavštěvovanější oblastí nízkých Tater je Demänovská dolina, kde se nachází dvě světoznámé jeskyně: Demänovská jaskyňa Slobody a Demänovská ľadová jaskyňa.

Třetím nejvyšším pohořím na Slovensku je Malá Fatra, která byla v roce 1988 vyhlášena národním parkem. Najdeme zde překrásnou nedotčenou přírodu a spoustu značených turistických chodníků. Nejvyšším vrcholem Malé Fatry je Veľký Fatranský Kriváň (1 709 m). Nejvýznamnějšími a největšími turistickými středisky Malé Fatry jsou města Žilina, Martin a Dolný Kubín. Národní park Malá Fatra je také útočištěm pro mnoho druhů živočichů a rostlin. S Malou Fatrou pak hraničí rozsáhlé pohoří Velká Fatra, které je z druhé strany obklopeno Nízkými Tatrami a Chočskými vrchy. Nejvyšším vrcholem Velké Fatry je Ostredok s výškou 1 592 metrů. Především v letním období je to velmi vyhledávaná turistická lokalita. Mezi další významná slovenská pohoří patří například Volovské vrchy, Kysucké Beskydy nebo pohoří Čergov.

Slovenské vánoční tradice

Slovenské vánoční tradice

Slováci slaví Vánoce stejně jako my, ale protože jsou nábožensky hlouběji založení než Češi, prožívají Vánoce více jako křesťanský svátek. Vánoční období na Slovensku představuje časový úsek od 24. prosince (Štědrý den) do 6. ledna (svátek Tří králů). Vyvrcholením vánočních svátků je Štědrý večer.

celý článek

 

Slovenská střediska, kde si užijete nejlepší lyžování s dětmi

Slovenská střediska, kde si užijete nejlepší lyžování s dětmi

Slovenské skiareály máme z České republiky doslova za rohem. Není tedy divu, že jsou velmi oblíbeným cílem jak pro rodiny s dětmi, tak pro páry i party přátel. Nečeká vás tu jazyková bariéra, sjezdovky si užijí začátečníci i pokročilí sportovci, k tomu přičtěte přívětivé ceny i přátelskou atmosféru, a cíl pro vaši lyžařskou dovolenou nebo prodloužený víkend je jasný.

celý článek

 

Bojnice - i Slováci mají svůj Karlštejn

Bojnice - i Slováci mají svůj Karlštejn

Nedaleko města Prievidza se v oblasti Národního parku Malá Fatra nachází jeden z nejstarších a nejvýznamnějších slovenských zámků. Bojnice se proslavily především jako místo, kde se natáčely známé československé pohádky, jako Šíleně Smutná princezna či Pán a hvězdář.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko