Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Námestovo

Město Námestovo se nachází na severozápadním Slovensku. Jeho katastr zasahuje do několika orografických celků: západní a severozápadní část představuje Podbeskydská vrchovina, severní a východní část Oravská kotlina, jižní část Oravská Magura.

Turistické centrum horní Oravy, obklopené horami – Oravskou Magurou a Podbeskydskou vrchovinou. Netradiční poloha na břehu Oravské přehrady dává předpoklad širokého sportovního vyžití.

Na ostrově uprostřed přehrady se vypíná historický skvost bývalé zatopené obce Slanica – kostel z 18. století. Přírodní prostředí, kterým protéká řeka Bílá Orava, je chráněnou krajinnou oblastí. Oravská přehrada byla napuštěna v roce 1953, vody přehrady zatopily 5 obcí a 2/3 Námestova.

Historie
Souvislejší osídlování severní části Oravy se uskutečňovalo od poloviny 16. století, kdy nastala změna ve vlastnicko-právních poměrech tohoto regionu. Do té doby byla Orava i s hradem královským majetkem v užívání vyšších královských úředníků. V roce 1556 převzal Oravu do zálohy od panovníka Fraňo Thurzo, správce královské komory a bývalý nitranský biskup. Tehdy přešla na Thurzovskou rodinu také županská hodnost. Noví majitelé hradu začali poměrně hustě kolonizovat Oravu a zakládat vesnice, mezi nimi i Námestovo.

V roce 1557 vydal oravský župan František Thurzo šoltýskou listinu Ondřejovi Randovi a 11 sedlákům osady Námestovo, zřízené na valašském právu. Výhodná poloha na známé obchodní solné cestě do polských tržních středisek byla jedním z rozhodujících faktorů hospodářského rozvoje, který vyústil v 18. století do přeměny poddanské vesnice, na základě čehož panovnice Marie Terezie 14. června 1776 udělila Námestovu tržní privilegia. V 19. století bylo město střediskem výroby a obchodu s plátnem a od začátku 20. století také centrem politického a kulturního života horní Oravy. Na konci druhé světové války, na Velikonoční pondělí 2. Dubna 1945 bylo město zničeno a v bojích zahynulo 64 obyvatel.

Současnost
Život v Námestově výrazně ovlivnila výstavba Oravské přehrady, dokončené v roce 1953, jejíž vody zaplavily dvě třetiny města a mnoho obyvatel se vystěhovalo na Dolní zem. Rozmach Námestova v 70. letech ovlivnil rozvoj průmyslu a následná bytová výstavba, která vyústila do současné podoby města. Dnes má Námestovo přibližně 8 tisíc obyvatel a od roku 1996 je okresním městem horní Oravy.

Jezero Oravské přehrady a okolní příroda dává předpoklad širokého sportovního vyžití. Jsou zde možnosti relaxačních sportů, rybolovu, plavání, surfingu, jachtingu, turistiky, procházek, honitby, sběru lesních plodin. Na Nábřeží v Námestově vyrůstají nová zařízení cestovního ruchu s bohatou nabídkou nejen ubytovacích a restauračních služeb, ale také množství aktivit na vyžití návštěvníků v případě nepříznivého počasí.

Během letní turistické sezóny se v Námestově a na Oravské přehradě organizuje množství kulturních setkání celoslovenského charakteru, jako jsou např. koncerty vážné a populární hudby, gospelový festival „Věřím pane“, v oblasti sportu dokonce mezinárodního charakteru – Mistrovství Evropy a Mistrovství světa v rychlých motorových člunech.

Z regionu pochází množství významných osobností, jako jsou Anton Bernolák – první kodifikátor spisovné slovenštiny, Jan Vojtašák – katolický biskup, Milo Urban, Martin Hamuliak – spisovatelé, nejplodnější období života (téměř 21 let) zde působil a tvořil největší slovenský básník P. O. Hviezdoslav.

Cestovní ruch

Ranč u Edyho
Tento ranč v Námestově u Oravské přehrady nabízí možnost aktivního využití volného času pro milovníky vody, hor, koní a překrásné přírody s celoročním provozem
Nabízejí zde:
- ubytování ve 2 – 3 lůžkových pokojích s WC, sprcha, TV, SAT, chladnička
- ubytování v chatkách pro 8 osob s kompletním vybavením
- stravování v příjemném prostředí zahradní a vnitřní restaurace s možností ochutnávky regionální kuchyně
- konferenční místnost pro organizování školení, firemních akcí, rodinných oslav apod.
- jezdeckou školu pro začátečníky i pokročilé, vycházky do přírody na koni, v kočáru a na saních
- tenisové kurty, dětské hřiště, možnost rybolovu
- vlastní přístav s možností kotvení lodí a jacht
- sauna, biliard, stolní tenis
- v zimních měsících bruslení na kluzišti s umělým osvětlením
- lyžování v nedalekých střediscích (Or. Polhora, Zakamenné – 10 km a jiné)

Námestovo a okolí
Námestovo je turistické centrum Horní Oravy, obklopené horami – Oravskou Magurou a Podbeskydskou vrchovinou. Netradiční poloha na břehu Oravské přehrady dává předpoklad širokého sportovního využití. Na ostrově uprostřed přehrady se vypíná historický skvost bývalé zatopené obce Slanica – kostel z 18. století.

Oravská přehrada a přiléhající střediska lákají každoročně tisíce turistů, kteří zde nacházejí velkou paletu vodních sportů a jiných možností. Stačí si jen vybrat ze široké nabídky: adrenalinové sporty, vodní kola, čluny, potápění, vodní lyže, windsurfing, jachting, vyhlídkové plavby lodí. Jiné možná zaujme rybolov, tenis, pro odvážnější – jízda na koni.

Turisti se mohou vydat na potulky i houbaření do okolních lesů, navštívit vyšše položené vrchy jako je Magurka, Babí hora, Roháče i Kubínská hole. Milovníkům zimních sportů jsou k dispozici lyžařské vleky přímo v Námestově i okolních vesnicích, které umožňují také večerní lyžování. Termální koupaliště v Oravicích, vzdálené 40 km, je vyhledávaným střediskem pro turisty, lyžaře, ale také lidi se zdravotními problémy, kteří tam mohou relaxovat po celý rok.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.namestovo.sk, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko