Trnava
Trnava je jedno z nejvýznamnějších měst Slovenska. Leží v centru Trnavské pahorkatiny, v nadmořské výšce 146 metrů, ve vzdálenosti 45 km od hlavního města Slovenska – Bratislavy.
Historie
Na křižovatce starých obchodních cest využívaných od pravěku, při říčce Trnávka, byla založena kupecká osada Trnava. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1211. Je to listina ostrihomského arcibiskupa Jána o „donácii příjmů místního kostela ostrihomské kapituly“.
Trnava byla prvním městem na území dnešního Slovenska, kterému se dostalo výsady svobodného královského města. Udělil ji Trnavě v roce 1238 uherský král Belo IV. Tímto privilegiem podřídil město přímo koruně a vymezil mu také práva, které umožňovaly rychlý rozvoj města. Původní zemědělské centrum se začalo postupně měnit na centrum výroby, obchodu a řemesel.
Ve 13. stol. si město vybudovalo mimořádně rozsáhlé opevnění na ploše téměř 60 hektarů. Konstrukci opevnění tvořily cihlové věže spojované dřevěnými valy, které byly později nahrazeny zděnou hradbou. Výsadní postavení města upevňovali další uherští králové. O důležitém postavení města svědčí také skutečnost, že Trnava byla místem setkání králů.
Význam Trnavy vzrostl především v 16. stol., kdy se sem před blížícím se tureckým nebezpečím, v roce 1543, přestěhovalo ostrihomské arcibiskupství s kapitulou. Bratislava se stala administrativním centrem země a Trnava převzala úlohu kulturního a náboženského centra země.
Sedmnácté století se pokládá na Slovensku za jedno z nejhorších období slovenských dějin. Charakterizují ho stavovská povstání uherské šlechty proti vídeňskému dvoru, které se dotýkají i života Trnavy. Je paradoxem, že právě ve století válek a požárů se stává Trnava univerzitním sídlem. V roce 1635 založil Peter Pazmáň Trnavskou univerzitu, nejdříve pouze s filozofickou a teologickou fakultou. Právnická fakulta byla otevřena v roce 1667 a lékařská až v roce 1769.
V 17. stol. byly postaveny stavby, které jsou dnes národní kulturní památkou. Staré budovy dominikánského kláštera byly přestavěné pro potřeby univerzity. Do 18. stol. vstupovala Trnava jako univerzitní město známé v celé Evropě. V roce 1977, když na pokyn Marie Terezie přestěhovali univerzitu do Budapešti (Budína), tuto ztrátu cítila nejen Trnava, ale celé Slovensko.
V roce 1792 Anton Bernolák vytvořil v Trnavě hlavní stánek Slovenského učeného tovaryšstva.
Budovu divadla si trnavští měšťané postavili v roce 1831. V roce 1846 byl dán do provozu první úsek koňské železnice v Uhersku, trať z Bratislavy do Trnavy. V roce 1870 začal v Trnavě působit Spolek svatého Vojtěcha, který v období zákazu činnosti Matice slovenské, pomáhal udržovat národní povědomí.
Bohatá historie města zanechala výrazné stopy – množství architektonických památek. Procházka historickým centrem, které tvoří městkou památkovou rezervaci, poskytuje možnost seznámit se s pozoruhodným architektonickým souborem, který se tu formoval několik století. Téměř pravidelný půdorys centra města je vymezený městským opevněním. Návštěvníci si mohou prohlédnout městskou věž, radnici, barokní komplex budov Trnavské univerzity a zejména známé trnavské kostely, díky kterým dostala Trnava přívlastek "Malý Řím".
Zajímavé turistické tipy
V blízkém sousedství města Trnava se rozprostírá pohoří Malých Karpat, CHKO, které poskytují obyvatelům Trnavy a jejím návštěvníkům široké možnosti trávení volného času. Zvláštní kouzlo pohoří dodávají právě zříceniny strážných hradů, které chránily přechody přes Malé Karpaty (Ostrý Kameň, Dobrá Voda, Smolenice). Své kouzlo však mají i některé obce v okolí Trnavy.
Trnavské rybníky
Město Trnava a jeho katastrální území leží mezi řekou Váh a pohořím Malé Karpaty v oblasti Podunajské nížiny. Zajímavou lokalitou Trnavy je chráněný areál Trnavské rybníky. Představuje významný typ vodního a močálového biotopu na Trnavské pahorkatině, který výrazně ovlivňuje přírodu v okolí – především ptactva tohoto regionu.
První zmínka o této lokalitě pochází už z roku 1528, celá rybniční soustava byla dobudovaná v letech 1955 – 1956. Okolí rybníků lemují zbytky lužního lesa. Přírodní bohatství Trnavských rybníků je velmi rozmanité. Různorodost rostlinstva a charakter území podmínil velkou druhou pestrost zdejší fauny. Na rybnících se vyskytuje až 150 chráněných druhů ptáků. V blízkosti rybníků je hotel Koliba a přírodní koupaliště Kamenný mlýn.
Smolenický zámek
Byl to původně strážný hrad postavený pravděpodobně ve 14. století na ochranu malokarpatských průsmyků a obchodní České cesty. Patřil různým šlechtickým rodům, od roku 1777 Pálfiovcům. Za Rákociho povstání byl poškozený, sídlo panstva se přeneslo do kostela v obci a hrad postupně pustl.
Začátkem 20. století začali Pálfiovci na jeho místě stavět novodobé rodinné sídlo podle projektů architekta J. Huberta. Z původního hradu zůstaly jen bašty. Architektura zámku je tvořená podle vzoru francouzských zámků.
Dnes je domovem vědeckých pracovníků SAV a je využíván na různá zasedání, vědecká sympozia a konference. V zámku je možnost ubytování. Romantický vzhled zámku zvýrazňuje rozsáhlý okolní park s loukami, volně přecházející do malokarpatských lesů.
Otevřeno: úterý – neděle od 10 – 16 hodin
Muzeum Molpír
Nachází se ve Smolenicích. Součástí expozic jsou vykopávky z hradiště Molpír, ukázky z flory a fauny Malých Karpat.
Smolenice a okolí
Smolenice leží na okraji trnavské nížiny pod Malými Karpaty. Turistický chodník Smolenický kras přechází územím národní kulturní památky hradiště Molpír (400 m n. m.), kde bylo objeveno pravěké sídliště, trácko – skýtské hradiště, keltské sídliště a velkomoravská osada a Národní přírodní rezervace s Dolinou Hlboče o výměře 123 ha.
V dolní části Doliny Hlboče je jediný vodopád v Malých Karpatech o výšce asi 9 m. Součástí přírodní rezervace je Národní přírodní památka – jeskyně Drina – jediná zpřístupněná v malých Karpatech. Je to puklinová jeskyně o délce 680 m, zpřístupněných je 410 m. Byla objevená v roce 1929 J. Baničom a J. Vajsáblom.
Prohlídka je možná v čase od 1. 4. do 31. 10. Vstup do jeskyně je v hodinových intervalech od 9 do 16 hodin a průchod trvá asi 35 minut. Nástup na turistický chodník je možný u kostela ve Smolenicích, anebo na Jahodníku u cesty do jeskyně Driny. Trasa je terénně nenáročná o délce 7,5 km. Ze Smolenic je možnost výstupů na blízké kopce Čiernu skalu, Veterlín, Havranicu a nejvyšší vrch Malých Karpat Záruby.
Dobrá Voda
Nad obcí jsou zříceniny hradu Dobrá Voda. Postavili ho pravděpodobně ve 13. století na místě staršího hradiště, po kterém se dodnes zachovala část zemního opevnění. Sloužil jako strážný hrad pro přechod přes Malé Karpaty. Písemně je doložený roku 1263. Byl královským majetkem, později přešel do vlastnictví šlechty. V roce 1762 vyhořel, potom částečně opravený sloužil na ubytování a jako věznice pro poddané. Od konce 18. století pustl a zachovaly se jen zdi hradního paláce, kaple a opevnění.
Přes Dobrou Vodu vede turistický chodník Cesta SNP z Bratislavy až po Brezovú pod Bradlom. Na hřbitově v Dobré Vodě je Památný dům a fara s pamětní tabulí Jána Hollého, který v obci dožíval poslední roky svého života. Pod Mariášom je vybudované rekreační středisko Pohoda s možností ubytování a stravování. Jeho součástí je koupaliště s vyhřívanou vodou a tenisovými kurty.
Dechtice
V katastru obce se nachází zřícenina františkánského kláštera a kostela sv. Kataríny ze začátku 17. století. Nachází se na návrší 330 m n. m. V blízkosti je také lovecký kostel Planinka.
Červený Kameň
U obce Častá, na okraji Trnavské pahorkatiny, se nachází jeden z nejnavštěvovanějších hradů na Slovensku – Červený Kameň. V 16. století ho vlastnil podnikatelský rod Fuggerovců. V zrekonstruované části se nachází stálá expozice historického nábytku a zbraní a hradní obrazárna.
Muzeum je otevřeno každý den mimo Vánoc následovně: v měsících leden, únor, listopad a prosinec od 9.30 do 15.30 hodin. V průběhu hlavní sezóny od 1. května do 31. srpna je otevřeno od 9.30 do 17 hodin, o víkendech do 18 hodin.
V areálu hradu se nachází sokolský dvůr Astur, kde je k vidění předvádění dravců.
Současnost
Od roku 1996 je Trnava krajským městem, ve kterém žije téměř 70 tisíc obyvatel. Pulzuje tu bohatý společenský, kulturní a sportovní život. V Trnavě se koná mnoho setkání, které svým významem přesahují hranice města.
Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.trnava.sk , na kterých najdete další informace.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko