Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hlohovec

Hlohovec se rozprostírá v úvalině mezi jižním výběžkem předhoří masívu Považského Inovce a částí Nitranské pahorkatiny. Městem protéká řeka Váh – nejdelší slovenská řeka. Hlohovec je křižovatkou mezi historickými městy Trnava a Nitra, v těsné blízkosti světoznámých lázní Piešťany.

Město bylo díky své výhodné poloze osídleno už v mladší době kamenné. První důvěryhodný záznam o Hlohovci je Zoborská listina z roku 1113, kde je vzpomínán středověký hrad s přilehlou osadou. Město bylo v celé své minulosti důležitým střediskem obchodu a administrativním centrem regionu.

Historie
Historie Hlohovce je z části zhmotněná v dochovaných a v současné době stále funkčních stavbách a prostorech.

Nejvýznamnější a dominantní stavebně-historickou památkou ve městě je zámek – původně středověký hrad. Je to stavba ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku s třemi podlažími. Má asi 40 místností. Po nutné rekonstrukci může v budoucnosti sloužit jako reprezentační sídlo, turisticko-rekreační zařízení, kulturně-společenské centrum apod. Součástí zámku je kaple s barokním oltářem.

V areálu zámku se nachází i budova unikátního empírového divadla z roku 1802. Tento vzácný historický objekt vyniká především empírovou interiérovou i exteriérovou výzdobou. Je to nejstarší zachovaná budova divadla na Slovensku.

Ve středu městského náměstí stojí původně gotický farský kostel sv. Michala s bohatě zdobeným portálem. V současné době se v kostele konají pravidelné bohoslužby a slavností obřady.

Vedle kostela se nachází kaple sv. Anny z 18. století. V blízkosti náměstí je zajímavá stavba kostelíka sv. Ducha a nemocnice pocházející ze 14. století. Oba objekty sloužily ve středověku charitativním a náboženským účelům. Svým nezvyklým půdorysem a bez vymezení presbytáře patří kostelík sv. Ducha mezi unikátní stavby na Slovensku.

Na severním okraji města je umístěný františkánský klášter s přilehlým kostelem Všech svatých z 15. století. Část kláštera slouží svému původnímu účelu,část využívá Vlastivědné muzeum.

Nejcennějším prostorem kláštera je refektář (původní mnišská jídelna) vyzdobená renesančně-barokním štukovým stropem, pocházejícím ze 17. století s expozicí historického nábytku. Slouží jako městský reprezentační obřadní prostor.

Nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším přírodním celkem města je zámecký park s francouzskými terasami. Jeho součástí je jezírko, množství stromů v lesoparkovém prostředí a ojedinělé soustředění mohutných a vzácných platanů. Park je centrem odpočinku obyvatelů města. Na okraji parku je umístěné městské koupaliště.

O bohatosti přírodního prostředí blízkého okolí Hlohovce svědčí síť vyhlášených chráněných území a na ochranu navrhovaných území. Patří sem Sedlisko-Poniklecová loučka (Soroš), chráněné naleziště, které se nachází u státní cesty do Topoľčan. Bylo vyhlášené roku 1974 na ochranu teplomilných a suchomilných rostlinných společenství v doprovodu zoogeograficky významných druhů živočichů. V letech 1974-76 se uskutečnil komplexní přírodovědný výzkum, který potvrdil opodstatněnost a jedinečnost tohoto chráněného naleziště.

Z chráněných živočichů tu žije užovka stromová, ještěrka zelená, jasoň chochlačkový, pestroň vlkovcový, roháč velký, modlivka zelená a řídce sága stepní.

Kulturní památky
Mimo níže uvedené kulturní památky v Ústředním seznamu kulturních památek památkového fondu Slovenské republiky je zapsáno 81 kulturních památek, jejichž vlastníkem je Římsko-katolická církev v Hlohovci.

Plastika – Hřbitov sv. Jana Nepomuckého

Mariánský sloup – plastika P. Marie s dítětem

Plastika – P. Marie Šaštínská

Trojitý sloup – plastika

Plastika sv. Vendelín

Plastika sv. Florián

Plastika – Pieta

Empírové divadlo

Park – Zámecká zahrada (a objekty, které se v ní nacházejí)

Pomník – Šulek – Holuby

Palác městský – Hotel Jelen

Židovský hřbitov

Kostel sv. Ducha

Kaple sv. Anny

Klášter františkánů

Kostel Všech svatých

Kostel sv. Michala

Klášter – zámek

Měšťanský dům

Kronika

Město Hlohovec vede kroniku, do které se každoročně zaznamenávají zprávy o důležitých a pamětihodných událostech ve městě. Posláním kroniky je ochrana kulturně-historického dědictví města zachováním podstatných informací celoměstského významu pro potřeby současných i budoucích generací.

Dne 1. července 1933 byla založena první pamětní kniha obce Hlohovec. Vznikla usnesením obecního zastupitelstva, kdy byl za prvního kronikáře obce Hlohovec ustanoven Augustin Čúzy, správce a učitel v Hlohovci. Do současného období je kronika města Hlohovec psaná ručně s číslovanými listy. Kronika je zabezpečená proti ztrátě, poškození a neoprávněnému přístupu.

Kronika města Hlohovec je vedena ve slovenštině a zápisy do ní se vykonávají v ročních intervalech. Jsou pravdivé, věrné a věcné. Obsahují v časové posloupnosti seřazené pamětihodné místní události, uspořádané v tématických celcích, které výstižně zobrazují město po stránce veřejné, hospodářské, kulturní, sociální, náboženské, národopisné a jiné. Zpracováním zápisů do kroniky je pověřená městská kronikářka. Text jednotlivých ročních zápisů do kroniky z důvodu objektivnosti posuzuje expertní skupina poslanců a obyvatel města.

Turistické zajímavosti

Vyhlídka Šianec
Město Hlohovec má výhodnou polohu a má návštěvníkům co nabídnout. Přírodní vyvýšenina na jižním okraji města u cesty II/507 poskytuje úchvatný výhled na samotné město, ale i celou rovinu od Trnavy po Piešťany, olemovanou pohořími Malých Karpat a Považského Inovce. Pro domácí je tato lokalita cílem výletů, motoristi se tu odedávna spontánně zastavovali a obdivovali krajinu.

V červnu 2005 tu byla vybudována Vyhlídka Šianec. Pokud pojedete po cestě Hlohovec-Bojničky-Sereď, nebo budete projíždět městem Hlohovec, nelitujte pár minut času a zastavte se. Objevíte parkovací plochu asi pro parkování 10 vozidel, chodník, který vede k lavičkám a sezení, které tvoří lavice, stůl a stříška. Dominantou vyhlídky je fototabule, která upoutá panoramatickými fotografiemi výhledu se slovním označením jednotlivých sídel, přírodních zákonitostí, ale i významných dominant, které je možné odtud spatřit. Součástí tabule je také panoramatická fotografie města a text ve slovenštině a dalších třech světových jazycích, který seznamuje s lokalitou, historií i současností Hlohovce. Okolí je upravené zatravněnými plochami a vysazenými stromy, které byly zvolené na základě přírodních podmínek.

Vybudováním vyhlídky získalo město prostor, který prospívá k jeho propagaci a zvýšení zájmu turistů. Vytvořila se také lokalita pro setkávání přátel při ohni, na organizování turistických a společenských událostí a lehce dostupný cíl výletů obyvatel města i regionu Hlohovecka.

Současnost

Ze zmiňované vyhlídky Šianec není možné nepřehlédnout i průmyslové dominanty kraje, zejména nově vznikající průmyslový park a areály firem Zentiva a Bekaert. Chladící věže Atomové elektrárny Jaslovské Bohunice se staly neoddělitelnou součástí krajiny a oznamují návštěvníkům, že projíždějí regionem, který je významným z hlediska dodávek elektrické energie pro slovenské hospodářství.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.hlohovec.sk , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko