Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Galanta

Současnost
Galanta je město situované ve východní Evropě, konkrétně v jihozápadní části Slovenské republiky. Město a okolí má rovinatý charakter, leží přibližně 50 km od hlavního města Bratislavy. Vzdálenosti 50 km východně od Bratislavy a asi 50 km severně od hranic s Maďarskem a Rakouskem potvrzují její výhodnou polohu a svou nabídku pro investory pro umístění podnikatelských aktivit.

Galanta má 16 500 obyvatel a je jedním z hospodářských a kulturních center regionu. Z hlediska územně-správního členění je okresním městem a patří do Trnavského kraje. Okres Galanta sousedí s okresy Trnava, Hlohovec, Nitra, Komárno, Dunajská Streda a Senec. Galanta je obklopená vícerými většími i menšími vodními toky jako je Váh, Malý Dunaj a Dudváh.

Ve městě a jeho okolí se nacházejí bohaté termální prameny, které město využívá na vytápění bytů a nemocnic. Letos byla dokončena výstavba termálního koupaliště. Po vstupu Slovenska do EU se ve městě etablovaly mnohé zahraniční firmy z bývalého západního bloku, které nemalou měrou přispívají k všeobecnému rozvoji ve městě.

Historie

Historie osídlení oblasti Galanty je archeologicky doložená už od neolitu. Nejstarší písemný doklad o Galantě se zachoval v listině, která byla napsána z příkazu krále Bely IV. v roce 1237. V této písemné zprávě jsou uvedeny majetkové poměry na území zvaném Galanta. Do roku 1421 přecházel majetek obce vlastnictvím několika rodů. Od tohoto roku se majoritními vlastníky galantských majetků postupně stávali příslušníci šlechtického rodu Esterházyovců, kteří téměř šest století udávali směr i tempo rozvoje městečka.

Galanta získala svoje první výsady na konání výročních jarmarků už v 16. století, v letech 1564 až 1570. Tyto výsady pozdvihly Galantu do stavu městečka. V roce 1635 obdržela Galanta od krále Ferdinanda II. další výsadní listinu, kterou se městu povolilo pořádání čtyř výročních jarmarků a přibylo k nim také konání týdenních trhů.

Už od 16. století byla v Galantě škola, od 17. století tu existovala i nemocnice. V 18. století nastal markantní rozmach řemesel, jehož důkazem bylo také založení cechu obuvníků a cechu ševců. Druhá polovina 19. století přinesla důležité změny v životě městečka. Galanta se stala administrativním centrem, sídlem okresního soudu, pozemkové knihy, daňového úřadu a pošty. Hospodářský rozvoj podnítil také zakládání peněžních ústavů. V roce 1850 byla Galanta připojená na železniční síť.

Rod Esterházyovců zanechal městu tři nádherné kulturní památky.

Památky

Renesanční klášter
Byl postaven okolo roku 1600 Františkem Esterházym. Stavební vývoj kláštera s opevněním představoval hodnotný komplex pozdně renesanční architektury. Současnou podobu získal po celkové rekonstrukci, která byla dokončena v roce 1992. Klášter je ve vlastnictví města a nachází se v něm obřadní síň a městská galerie.

Neogotický klášter
Postavit jej dali v roce 1633 bratři Daniel a Pavel Esterházyovci jako renesanční opevněný objekt. V roce 1736 byl přestavěn do barokního slohu. Dnešní podobu nabyl klášter v roce 1861 po radikální přestavbě Jozefom Esterházym, který se inspiroval romantickou anglickou gotikou.

Jde o monumentální stavbu postavenou v půdorysu U. Boční křídla uzavírají nádvoří. Střední část je dvoupodlažní, boční hospodářské budovy jsou jednopodlažní a jsou na místě původního renesančního opevnění. Ve střední části hlavního objektu je umístěno reprezentační schodiště vedoucí do slavnostních prostor prvního poschodí.

Fasády jsou bohatě členěné na způsob anglické gotiky. Štukové klenby v interiéru také napodobují gotiku. V podkroví byly vybudovány nové prostory, čímž se zvýšila užitná plocha objektu.
Neogotický klášter je ve vlastnictví města. Na klášteře byly započaty rekonstrukční práce, které se pro nedostatek finančních prostředků přerušily. V současné době je klášter nevyužíván. Město hledá investora, který by tuto kulturní památku zrekonstruoval.

Tento historický objekt se nachází v areálu městského parku na ulici Parková.

Neogotická pohřební kaple rodu Esterházyovců
Nachází se na starém hřbitově a slouží jako dům smutku.

Římsko-katolický kostel sv. Štefana-krále
Tato stavba byla dokončená a vysvěcená v roce 1805. Je to monumentální dvouvěžová klasicistická stavba s barokními prvky. V interiéru kostela vyniká oltář z roku 1741, který byl přenesen ze zbourané barokní kaple Sedmibolestné Panny Marie. Původní oltářní obraz sv. krále Štefana – zrestaurovaný – namaloval trnavský malíř Zanussy v roce 1799.

Městská část Nebojsa
Tato městská část se v písemných pramenech vzpomíná poprvé v roce 1405. Na jejím území se nachází klášter, který vybudovala rodina Baloghovců jako opevněný objekt. Většina pozdějších majitelů klášter přestavovala. Nejradikálnější přestavba byla realizována v roce 1600 tak, aby mohla čelit tureckému nebezpečí. Klášter je v současnosti soukromým majetkem a v důsledku dlouhodobé nečinnosti majitele chátrá.

Městská část Hody
První písemná zmínka o městské části Hody je z roku 1291. V roce 1672 je vzpomínán klášter s majetky, které byly součástí dědictví Mikuláše Andrášiho. Dnešní podoba kláštera je daná přestavbou z roku 1780 v klasicistním slohu. V 60. letech 19. století se vlastníky objektu stali Esterházyovci. V současnosti byl znovu navrácen řeholi Saleziánů Dona Bosca.

Městská část Javorinka
V průběhu první pozemkové reformy v roce 1921 byla založena dnešní městská část Galanty – Javorinka, předtím Štefánikovo. Osídlili ji kolonisté z třinácti považských obcí. Ke Galantě byla přičleněná v roce 1960.

Turistické tipy

Termál centrum Galandia
Areál Termál centra byl otevřen 1. srpna 2007 a přímo navazuje na už existující plochy sportu a rekreace města Galanta (Dům sportu, Sportovní hala, Tenisový areál) a velký areál fotbalového oddílu TJ Slovan Galanta, čímž vytváří možnosti komplexnějšího využití v rámci pobytu těchto místech.

Centrem termálního komplexu s celoročním provozem je hlavní objekt, ve kterém z pohledu návštěvníků hraje rozhodující roli bazénová hala se čtyřmi nerezovými vnitřními bazény o celkové rozloze 513 metrů čtverečních. V rámci haly je možné využít také služby samoobslužné restaurace, na galerii jsou umístěné šatny pro muže a ženy s hygienickými zařízeními. K dispozici jsou také základní relaxační služby – masáže.

Vnitřní část s celoročním provozem obsahuje tedy velký relaxační bazén, hypertermální klidový bazén, dětský bazén a dojezdový bazén k uzavřenému toboganu.

Venkovní část, která je přístupná pouze v letní sezóně, obsahuje 25 m plavecký bazén, venkovní dětský a venkovní relaxační bazén, 2x tobogan, bufet s občerstvením, dětské hřiště a hřiště pro plážový volejbal.

Otevírací doba: od 10 do 22 hodin. Více informací najdete na www.galandia.sk.

Zapomeňte na nudu
Město Galanta oznamuje svým obyvatelům a návštěvníkům města, že ve spolupráci se zainteresovanými poskytovateli služeb v letošním roce došlo k zahájení následujících aktivit.

Jazda Nostalgia
Vraťte se do minulých časů a vychutnejte si jízdu po městě s historickými veterány. Jde o 30 minut jízdy po městě s historickým veteránem, přičemž trasa je naplánovaná tak, aby každý účastník poznal Galantu – její moderní tvář a také památky z minulosti.

Cena: 100 Sk pro dospělého a 60 Sk pro dítě. Vstupenka je platná také do Muzea veteránů na ulici Školské v Galantě. Více informací je možné získat na Městském úřadě v Galantě. Jízdu je třeba si domluvit dopředu na tel. čísle: 0902 364 722.

Škola jezdectví
Chybí Vám pohyb a máte rádi koně? Právě na Vaši návštěvu čeká agroturistický areál na Sereďské cestě.

Ježdění je možné s instruktorem, ale také individuálně v čase od 9 do 18 hodin po předchozím ohlášení na tel. čísle: 0910 915 915.

Budoucnost

Návrh Polyfunkčního Centra Galapark
Navrhované centrum je situované v centru města Galanta u kruhového objezdu na křižovatce ul. Esterházyovců, ul. Hlavní a ul. Šalské. Navrhovaný komplex sestává ze dvou hlavních funkčních celků, a to relaxačně nákupního centra a bytového domu. Objekty jsou navrhovány a zasazeny na pozemek s ohledem na sousední zástavbu.

Koncepce architektonického a funkčně-dispozičního řešení vychází ze snahy o vytvoření vyváženého celku. Architektonické řešení je v podstatné míře ovlivněné provozní strukturou a uživatelskou potřebou. Dispozičně provozní řešení a konečný architektonický výraz jsou v konečném důsledku upravené podle konkrétní uživatelské potřeby, lokalizace a orientace v daném území.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.galanta.sk , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko