Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Mesto nad Váhom

Nové Mesto nad Váhom leží na Pováží, pod Beckovskou bránou, kde se údolí Váhu rozšiřuje do úrodné nížiny ohraničené posledními výběžky Malých Karpat a Povážským Inovcem. Rozkládá se na ploše 3 258,3 ha, ve výšce 181 m n. m. Je okresní město a je součástí Trenčianského kraje. Sousedí s okresy Myjava, Piešťany, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou a Trenčín.

K 30. 9. 2007 dosáhl počet obyvatel 20 415, z toho mužů necelých 10 tisíc a žen přes 10 tisíc. V produktivním věku je 6 930 mužů a 6 160 žen, mládeže do 14 let je 2 708 osob, a ve věku nad 60 let je 4 617 osob.

Historie
Nové Mesto nad Váhom vzniklo na staré obchodní cestě vedoucí Povážím, která právě v těchto místech měla důležitou odbočku na Moravu.

První písemná zmínka o městě je z roku 1253, kdy král Belo IV. udělil jeho obyvatelům městské výsady za služby prokázané v průběhu tatarského vpádu. Patří tedy mezi nejstarší slovenská města. Mnozí se s oblibou ptají, proč je v názvu přívlastek Nové, když je tak staré. Odpověď nám dává historie. Původní osada, ze které se Nové Mesto nad Váhom postupně vyvinulo, bylo zničené během tatarského vpádu. Obyvatelé, kteří přežili, si založili novou osadu na novém místě, což se projevilo i v jejím názvu.

Historie osídlení okolního kraje však sahá daleko dozadu, už do starší doby kamenné, o čemž svědčí také mnohé archeologické nálezy. Za jedno z vůbec nejstarších osídlení na Slovensku se například považuje sídlo člověka starší doby kamenné v lokalitě bývalé cihelny – pochází z doby zhruba 240 tisíc let před naším letopočtem.

Pojďme však do doby, která je snad přece jen trochu bližší. Město za svoji existenci vystřídalo postupně více majitelů, počínajíc řádem benediktinů, přes Matúše Čáka Trenčianského, až po vojvodu Ctibora s jeho synem Ctiborem II., kteří se významnou mírou přičinili o vznik jedné z hlavních dominant města – románsko-gotického kostela.

Město se už od svého vzniku rozvíjelo hlavně díky obchodu. V tomto kontextu jedním z nejvýznamnějších počinů pro rozvoj města bylo udělení privilegií císaře Ferdinanda I. z roku 1550, zásluhou kterých byli obyvatelé zbaveni závislosti od Beckovského panství. Tím získali obyvatelé města mnoho práv, mezi které například patřilo právo na konání výročních trhů. Tato pradávná výsada se stala základem nové tradice, která každoročně ožívá na zářijovém Novoměstském jarmarku.

Na rozvoj města měli nepochybně vliv také další aktivity obyvatel – ať už velký rozvoj řemesel, zorganizování dopravy zboží po Váhu prostřednictvím vážského přístavu, anebo také zásluhou vysoce rozvinuté zemědělské výrobě. Zejména ta měla velkou zásluhu na vzniku průmyslových podniků v 19. století, převážně orientovaných na zpracování zemědělských výrobků a na výrobu potřeb pro zemědělce. Samozřejmě rozvoj průmyslové výroby je nemyslitelný bez rozvoje infrastruktury, a tak se Novoměšťané mohli těšit už v roce 1876 z cesty vlakem po nové železniční trati do Trnavy.

Významné osobnosti

Průmyslovému a občanskému rozvoji města odpovídal také čilý kulturní a společenský život. Město se může pochválit mnohými kulturními, vědeckými, či společenskými hybateli, kteří se ve městě buď narodili, anebo v něm určitou doby pobývali. Jedním z nejdůležitějších osobností města v této oblasti byli nesporně bratři JUDr. Rudolf Markovič (1868-1934) a MUDr. Július Markovič (1860-1913). Tito významní veřejní činitelé Založili Lidovou banku, jejímž prostřednictvím pomáhali obyvatelstvu povznést se hmotně, ale i kulturně. Založili dále čtenářský spolek, divadelní ochotnické spolky, organizovali výlety se zaměřením na vlasteneckou výchovu, a zasloužili se o další podobné prospěšné aktivity.

Město je také rodištěm významného organizátora slovenského kulturního života Michala Chrásteka (1825-1905), prvního tajemníka Matice slovenské. Od roku 1910 žila ve městě také spisovatelka Ludmila Riznerová-Podjavorinská (1872-1951), která zde vytvořila převážnou část své básnické tvorby, jakož i všechna své díla pro děti a mládež.

Mezi další význačné postavy působící určitý čas ve městě bezesporu patří také spisovatelé Dominik Štubňa-Zámostský, Janko Jesenský, či Elena Čepčeková.

V oblasti výtvarné se sluší vzpomenout rodáka z Nového Mesta nad Váhom, akademického malíře profesora Petra Matějku, případně další, jako je akademický malíř Juraj Krén, anebo akademický malíř Peter Ondreička.

Kulturní památky


Katolický kostel

Morový sloup z roku 1696

Socha sv. Floriána z roku 1762

Současnost
V současné době jsou oficiální stránky města Nové Mesto nad Váhom ve výstavbě a procházejí rozsáhlou rekonstrukcí. Na obsahu stránek se stále pracuje a v nejbližší době budou doplněny o další oddíly, jejichž obsah přispěje k lepší informovanosti v různých oblastech. Postupně zde najdete všechny potřebné informace o životě ve městě, o práci institucí, o setkáních, akcích apod.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.nove-mesto.sk , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko