Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sobrance

Centrem území v blízkosti státní hranice s Ukrajinou je okresní město Sobrance. Leží v nadmořské výšce 122 metrů a tvoří přirozené administrativní a kulturní centrum oblasti, kterou na severu ohraničují Vihorlatské vrchy s bohatými, převážně listnatými lesy. Na jihu tato oblast zasahuje do Východoslovenské roviny a má nížinatý charakter s rovným odlesněným povrchem.

Historie

Archeologické vykopávky dosvědčují, že území města bylo osídleno už v mladší době kamenné. Lidé zde žili také v době římské a v době stěhování národů. První písemně doložená zmínka o Sobrancích pochází z roku 1344. V té době už byly Sobrance vyvinutou obcí s tržním místem, solným pramenem a mlýnem. V roce 1351 získaly právo úterního jarmarku. Postupnými úpravami se jeho název – Sabrants, Zobrancz, Sobranec – ustálil do dnešního tvaru Sobrance. V roce 1878 měly Sobrance 49 domů, žilo zde 527 obyvatel, kteří se živili převážně zemědělskou a řemeslnou výrobou.

Sobrance byly okresním sídlem už v období 1. světové války do roku 1926, když nastala reorganizace v rámci Zemplínské župy. Největší rozmach zaznamenaly Sobrance po 2. světové válce, kdy se staly až do roku 1960 administrativním, obchodním, školským a kulturním centrem sobranského regionu.

Současnost

Dnešní Sobrance jsou městem s více než 6 tisíci obyvateli. Mají dobře vybudovanou síť školních a předškolních zařízení – mateřská škola, 2 základní školy, speciální základní škola, gymnázium, střední odborné učiliště zemědělské, obchodní akademie a centrum volného času. Děti s uměleckými zájmy mohou navštěvovat základní uměleckou školu v oborech – hudební, výtvarný, taneční a literárně-dramatický.

Kultura

Školu i město už 20 let velmi dobře reprezentuje doma i v zahraničí dětský pěvecký sbor Magnólia, ale také nedávno založený akordeonový soubor Toccata. Profesionální i místní kulturu zabezpečuje městské kulturní středisko, jehož součástí je evropský unikát – kytarové muzeum s ojedinělou sbírkou elektronických kytar reprezentujících jejich historii a vývoj.

Z nejznámějších kulturních aktivit je možné vzpomenout Fašiangy, Stavění májky, Jánské ohně, Hudební festival mladých, ale zejména velmi známý a již tradiční Sobranský jarmark.
Občané mají možnost aktivního sportování v tělocvičnách místních škol a v sportovním areálu fotbalového stadiónu a letního koupaliště. Nejen pro návštěvníky města slouží stravovací zařízení jako např. Motorest Žarnovica, Gastrocentrum a Penzion Maňa, také s možností ubytování.

Sobranské lázně

K navštěvovaným místům odpočinku patří Sobranské lázně, ležící v těsné blízkosti města, které byly známé už také v minulosti za časů Rakousko-Uherska, kdy zaznamenaly svůj největší rozmach. Jejich minerální voda se charakterizuje jako studená, přírodní, středně mineralizovaná chloro-sodná, sirná, se zvýšeným obsahem fluoru, izotonická. Její léčebné účinky se uplatňují hlavně u poúrazových stavů, revmatických, zánětlivých a degenerativních onemocněních pohybového ústrojí. Zvláštní skupinu tvoří pacienti s některými kožními chorobami, u kterých, zvlášť u ekzémů, má sobranská léčivá voda mimořádně dobré účinky.

Příroda a okolí

Okolí Sobranců, hlavně severní lesnatá část, má mnoho zajímavých a turisticky přitažlivých míst. Jezero Mořské oko v chráněné krajinné oblasti Východní Karpaty leží v nadmořské výšce 618 m a je státní přírodní rezervací s chráněnou florou a faunou. Nad jeho hladinou se vypíná jedna z dominant Vihorlatských vrchů – Sninský kámen, známý nádherným výhledem na okolní vrchy a doliny. Převážně listnaté lesy nabízejí bohaté úlovky houbařům a myslivcům.

Mezi vyhledávané rekreační střediska v letním období patří známá blízká vodní nádrž Zemplínská šírava a Vinné jezero, které nabízejí dostatek možností aktivního odpočinku.

V zimním období mohou lyžaři využívat 2 lyžařské vleky u Školy v přírodě v Inovcích, také s možností ubytování.

Z kulturně-historického hlediska jsou vzácné národní kulturní památky – dřevěné kostelíky v Inovcích a v Ruské Bystré. Tento region je známý svými kvalitními víny. Okolí Sobranců poskytuje množství dalších – méně známých turistických cílů.

Zajímavé vesničky s rázovitými domky, lesy, louky, pole a vinohrady, přívětivá krajina od horské až po nížinatou jsou nepřeberným zdrojem námětů na poznávání tohoto kraje.

Velké perspektivy má celý region v rozvíjení nových forem cestovního ruchu, zvlášť agroturistiky. Sobransko je dosud z turistického hlediska krajinou ticha a nových objevů, které zde skromně čekají na všechny své návštěvníky.

Symboly města

V modrém štítu v horní části zlatá otevřená koruna s třemi vetknutými zlatými klasy. V dolní části – tři stříbrné zvlněné pásy.

Protože historický symbol Sobranců není znám, město od roku 1977 začalo používat neheraldický novotvar – motyku se dvěmi klasy v horní části a vodotryskem, doprovázený ratolestmi vinné révy s dvěmi střapci hroznového vína v dolní části. Znak měl vyjadřovat spojení symbolů lázeňství a zemědělství.

Roku 1988 město přijalo heraldicky správný novotvar, ve kterém se také spojují tyto dva motivy. Zvlněné pásy v dolní části vyjadřují vodu – místní lázně. Tři klasy vyjadřují zemědělství a společně s korunou pocházejí z historického erbu Užské župy. Město přijalo svůj erb 18. února 1988.

Významný rodák

Prof. Ing. Dr. h. c. Miroslav Stolina, Dr.Sc. – významná osobnost slovenského lesnictví – se narodil 13. ledna 1923 v Sobrancích v učitelské rodině. Základní a střední školu absolvoval v Levoči.

Studoval na Lesnické fakultě ČVUT v Praze. Jeho prvním působištěm byl Lesní závod Zvolen, později Žarnovica. Externě přednášel předmět Ochrana lesa na LF VŠ lesnické a dřevařské ve Zvoleně. Byl zakladatelem moderní koncepce nauky o ochraně lesa. Je označován za nestora slovenské ochrany lesy.

Za celoživotní práci byl oceněný nejvyššími vyznamenáními doma i v zahraničí od mnohých univerzit a odborně-vědeckých institucí. Prezident Slovenské republiky mu u příležitosti jeho 80. narozenin udělil státní vyznamenání – Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. Zemřel 28. 11. 2004.

Díky iniciativě Městského úřadu – zejména primátora – mu byla vyhotovena, instalována a odhalena pamětní tabule na budově Speciální základní školy v Sobrancích – v jeho rodném domě.

Kulturní památky

Kytarové muzeum v Sobrancích

Sobranecké lázně – Váradyho vila

Inovce – dřevěný kostelík sv. Michala Archanděla z r. 1836 – národní kulturní památka

Ruská Bystrá – dřevěný kostelík – národní kulturní památka

Čerpáno z oficiálních stránek http://www.sobrance.sk, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko