Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malacky

Historie
Nejstarší písemná zmínka o Malackách se datuje z roku 1206. V tomto čase uherský král Ondřej II. začal rozdělovat pro své věrné velmože, kteří mu pomáhali ve válkách, pohraniční neobývané území tzv. „konfinium“. Ležela v něm také malá osada při Malinském potoku – v listinách nazývaná Maliscapotoca.

Listinou z roku 1231 daroval uherský král věrnému vazalovi Alexandrovi z rodu Hont-Poznan další kus země, který souvisel s předcházejícím darovaným územím a nazýval se Malučká-Maluchka. Z osady Malučká se postupem času vyvinulo středisko konkurující Štvrtku, v kterém bylo zavedeno už v čase darování mýto – šlo tedy o trhovou osadu. Území se postupně zalidňovalo. Mezi takto nově vzniklými osadami začala dominovat stará osada při Malinském potoku, pro kterou se časem ustálil název Malaczka – Malacky.

Velmožové Hont-Poznanovci získali území i z druhé strany Malých Karpat. Za svoje sídla si zvolili Pezinok a Svatý Jur. Na jejich území byl postaven Plavecký hrad, který nejdřív získali do vlastnictví. Ze svého majetku na jedné straně Malých Karpat vytvořili Plavecké panství, které pod tento hrad spadalo. Vládci tohoto území byli asi 300 let. Když rod vymřel, získávali do zálohy panství s hradem různé rody – například Serédy, Samovci, Fuggerovci a nakonec rod Balašša.

Balaššovci se rozhodli ustanovit sídlem svého panství Malacky, a proto se tomuto území maximálně věnovali. Uprostřed močálů a loveckých revírů na „suchém místě“ dali vybudovat lovecký kostelík a v roce 1577 dali Malackám i dnes ještě používaný erb. V roce 1573 vymohli pro Malacky trhové právo, čímž se staly městečkem a používali titul oppidum Malaczka.

Balaššovci přivedli celé panství k evangelické církvi, přeložili faru z Kostolišťa do Malacek, kde v roce 1596 dali postavit faru novou a zřídili při ní první školu. Tak se započala epocha vzdělávání malackého obyvatelstva. V roce 1600 postavili kostel, ke kterému v roce 1672 dali přistavět i věž. Život městečka se soustředil na místa, kde byly tyto objekty s malým náměstím vybudované. Od místa, kde stojí starý obecní dům a farský kostel, se začala výstavba Malacek a jejich kulturní rozvoj.

V 17. století Balaššovci vymřeli. Plavecké panství s hradem koupili Pálfiovci, kteří se stali na 300 let dalšími a posledními vládci. Lovecký kostelík svých předchůdců dali přestavět na klášter, do kterého v roce 1652 povolali františkány. Oni měli uskutečňovat rekatolizaci Plaveckého panství, kterou už započali poslední Balaššovci, když přestoupili na katolickou víru. K nově zřízenému klášteru přistavěli Pálfiovci velký chrám, který byl veřejnosti odevzdán v roce 1653. Malacky si zvolili za sídlo svého panství. V polovině 17. stol. si zde postavili „velký kostel“, v kterém donedávna sídlila část nemocnice s poliklinikou.

Město se pomalu rozrůstalo. K původním třem jarmarkům přibyli další, rozkvétal obchodní ruch. V roce 1771 byli Malacky zapojené do státní poštovní dopravy. Byla zřízená dostavníková poštovní trasa z Bratislavy přes Stupavu-Malacky-Moravský sv. Ján do Holiče, čímž se získalo přímé spojení s Prahou. Malacky se dostaly do evropské i zámořské poštovní sítě. Ani rozvoj železnic město neobešel. V roce 1891 byla vybudovaná železniční trať z Bratislavy přes Devínsku Novú Ves do Skalice. Poštu už přepravovali vlaky, poštovní dostavník se tak dostal „do penze“.

Začalo se rozvíjet i školství. Františkáni měli svoji střední školu Filozofia už od osvícenských dob. V roce 1889 založila kněžna Margita dívčí školu, na kterou povolala řádové sestry Vincentky. Do té doby navštěvovali školy pouze chlapci. V roce 1919 byly zřízená „měšťanka“ a v roce 1927 františkánské gymnázium, pro které postavili v roce 1931 pěknou novou budovu. Ve Pálfiovském zámku zřídili pro gymnazisty internát.

Když se Malacky staly centrem jižní části Záhoří, měly dobré železniční i poštovní spojení a v roce 1879 tu zřídili i telegrafní úřad, aby se v roce 1885 mohly stát okresním městem. Tak se úředně potvrdila priorita Malacek v jižní části Záhoří.

Město velmi vytrpělo nájezdy cizích vojsk, neobešly ho morové ani cholerové epidemie. Zažilo i nemilosrdné bombardování v průběhu 2. světové války. Vždy se však umělo z těchto ran dostat a znovu ožít.

Současnost
Město Malacky má nyní necelých 18 tisíc obyvatel. Leží v centru jižní části Záhorské nížiny a je významným hospodářským, administrativním a kulturním střediskem. Západně od města teče řeka Morava, východně se táhnou Malé Karpaty.

V současnosti jsou Malacky střediskem naftařsko-plynárenského komplexu, strojírenského, nábytkářského a potravinářského průmyslu i městem sportu. V jejich blízkosti vyrůstá Průmyslově-technologický park Záhorie (Eurovalley) a Průmyslový park Malacky.

Památka

Krypty pod malackým klášterem Nanebevzetí Panny Marie
Původní podzemí je stejně staré jako samotný kostel (asi 350 roků), který dali postavit františkáni pro mrtvé členy svého řádu. Studené zdi hrubé téměř 4 metry chrání pokoj mnohých františkánských mnichů, ale i významných měšťanů, který prastarý kult neporušenosti těla vedl k tomu, že ještě za svého života mysleli na to, aby si po smrti mohli dovolit tento luxus za téměř neskutečných 12 zlatých. Nebyli tedy pochováni do země, ale jejich rakve byly uložené právě zde – ve studeném a vlhkém klášterním podzemí. Za sumu, která by v těch časech stačila na koupi dvou koní, si chtěli zabezpečit pokoj. Skutečnost však i v tomto případě ukázala, že za peníze se vše koupit nedá.

Turistické zajímavosti


Rudava – Malé Leváre
Nedaleko obce Malé Leváre (asi 40 km severozápadně od Bratislavy a 8 km severozápadně od okresního města Malacky) se nachází rekreační oblast Rudava s jezerem obklopeným štěrkovými a písčitými plážemi a borovicovými lesy. Místo je vhodné pro plavání, rybolov a je dobrým východiskem pro pěší turistiku, i pro výlety na kolech.

V průběhu těžby štěrku byly zde nalezeny kosti slona lesního a mamuta. Nachází se tu také ornitologická stanice s výskytem močálových druhů ptáků.

Rekreační oblast bývá dějištěm hudebně-sportovního festivalu Summer Beach Rudava. Autokemping u jezera poskytuje místo pro asi 350 stanů.

Kamenný Mlyn – Plavecký Štvrtok
Zařízení v příjemném prostředí borovicových lesů poskytuje možnost ubytování ve dvou hotelech a bungalovech, stravování v restauraci Rozália a motorestu. V areálu se nachází také stylová vinárna. Hosté mají k dispozici fitness centrum, stolní tenis, biliard a plážový volejbal. Kamenný Mlyn nabízí ve svém areálu i další možnosti sportovního vyžití, např. minigolf ve stínu stromů, koupání v přírodním koupališti (80 x 30 m), procházky v okolních lesích a turistiku v Malých Karpatech a na blízké hrady (Pajštún, Devín, Plavecký Hrad aj.).

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.malacky.sk , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2023

Zájezd do Mexika - velký okruhPoznávací zájezd zahrnuje prohlídku toho nejlepšího, co může Mexiko nabídnout, i all-inclusive pobyt u moře. V ceně všechny vstupy na výlety včetně projížděk lodí v Mexico-City a kaňonu Sumidero. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko