Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Poltár

Pamětihodnosti

Třetí nejstarší na Slovensku
Území města Poltár a jeho okolí obýval člověk už v prehistorické době. V letech 1554 až 1593 měli Poltár a okolí pod kontrolou Turci, kteří postavili na Ipeli most, který byl později přestavěný. Na opravu byly použity původní kameny a slouží dodnes. Považuje se za třetí nejstarší zachovalý most tohoto druhu na Slovensku a je vyhlášený za kulturní památku. Vedle tohoto mostu v Zeleném je také Evangelický kostel.

Klášter na prodej
V roce 1782 byl v obci Poltár postaven klášter, který dal v roce 1865 přebudovat a rozšířit baron Alois Baratta. Po jeho smrti se majiteli stali Juliána a Jan Ondrejovičovci, kteří tam zřídili prodej piva, vína a lihovin. V roce 1948 v klášteře stát zřídil jesle a městskou knihovnu. Během rehabilitace majetků v letech 1989 – 1990 si paní Ondrejovičová vyžádala svůj majetek zpět a darovala ho synům své neteře, kteří ho nyní prodávají za 3 milióny. Místo je jako stvořeno pro penzión, společně s parkem a altánkem má rozlohu 4 010 m2.

Evangelický kostel
Místní evangelický kostel byl vybudován v roce 1791. Nacházeli se v něm cenné liturgické předměty z roku 1651 – mezi nimi také zvon z roku 1669. V souvislosti s tímto je třeba vzpomenout, že v období husitského revolučního hnutí v 15. století přestoupilo obyvatelstvo obce hromadně na husitskou víru a v Poltáru se nacházel také společný husitský hřbitov pro obce Poltár, České Brezovo, Slaná Lhota a Zelené.

Kalinovo-hrabovský evangelický kostel
Nejstarší část kostela – sakristie pochází ze 13. století. V letech 1703 až 1711 byl kostel přestavěn. Příčnou loď přistavili v letech 1781 – 1783. Barokní oltář z roku 1744 rekonstruovali v letech 1964 – 1965. Kazatelnici z roku 1771 vyhotovil stolař Nikolaidesom. V kostele je místěná tabule na památku faráře Michala Gótše.

Sklářský skanzen
Už téměř 2 roky funguje v obci Zlatno v Poltárském okrese v místních sklárnách jediný skanzen sklářské výroby na Slovensku. Skanzen a sklárna pomáhá přilákat do tohoto regionu zahraniční turisty. Turisté mají možnost shlédnout skláře ruční výroby skla přímo při práci, ale v případě zájmu si mohou vyzkoušet sami jak chutná samotná výroba skla.

Kalíškovina se vyrábí dodnes několik staletí starým tradičním – ručním způsobem. Samotný skanzen, jehož obsahem je vše, co souvisí s minulostí a přítomností skláren a výrobou skla. Pro turisty je to neobyčejný zážitek, neboť tradiční ruční výroba skla už ve světě pomalu zaniká a něco podobného se nevidí každý den.

Socha císařovny Alžběty (Sissi) – Poltár
Socha je vystavena ve vstupní hale základní školy na Školské ulici v Poltáru, kde si ji mohou prohlédnout všichni návštěvníci bezplatně v průběhu školního roku.

Sochu císařovny Alžběty (Sissi) nechal původně instalovat na náměstí v Poltáru baron Alois Baratta-Draagonó (zakladatel cihelen v Poltáru a v Zeleném) dne 29. června 1899 (1 rok po jejím úmrtí na následky atentátu). Později byla tato busta z náměstí v Poltáru odstraněna a byla objevena až v roce 1993 občanem města ve stavu vyžadujícím restaurování. V roce 1994 byla tato busta restaurována, podruhé slavnostně odhalena.

Přírodní krásy


Dálovský močál, Velká nad Ipelem (18 km JZ)
Byl vyhlášen za přírodní rezervaci v roce 1999. Rozloha chráněného území představující plochu 14,8 ha s ochranným pásmem 4, 7 ha. Nachází se na katastrálním území obce Velká nad Ipelem. Představuje komplex močálových biocenóz na nivě Ipelu.

Pobřeží Ružiné, Ružiná (23 km Z)
Představuje u zbytků zachovalých původních úseků Poipelí nejvýznamnější hnízdový a migrační biotop vodního ptactva na Středním Slovensku. Plytký litorál SZ pobřeží s formující vegetací vytváří výborné topické, trofické a reprodukční podmínky pro mnohé vzácné druhy vodního ptactva, reprodukční biotop obojživelníků a ryb s trvalým výskytem vydry říční. Význam přírodní rezervace spočívá především v kulturním a vědecko-výzkumném využití. Za přírodní rezervaci byla vyhlášena v roce 1998 s plochou chráněného území 40,7 ha. Spadá do katastrálního území obcí Ružiná a Divín.

Volavčí kolonie, Rapovce (25 km J)
Hnízdová kolonie volavek při Rapovcích je jediná v oblasti povodí Ipelu v okrese Lučenec, a to zejména po úpravách Iplu, kterými byly narušeny přirozené možnosti hnízdění tohoto druhu. Svým rozsahem a počtem aktivních hnízd asi 10 – 12 je ojedinělá a s velkou pravděpodobností jedinečná ve Středoslovenském kraji. Rok vyhlášení 1992 na ploše 2,23 ha v katastrálním území obcí Rapovce a Mikučovce.

Kamenný vodopád a kamenné moře
Šiatorská Bukovinka (35 km J)
Pokud se vydáte na túru na hrad Šomoška, cestou určitě nepřehlédnete čedičový kamenný vodopád. Je vysoký 9 metrů a vznikl odkrytím čedičové lávy se sloupovitým pěti-šestibokým rozpadem.

Když přes zlom v pískovci prorazila bazaltová láva, část se vylila po povrchu. V trhlině však zůstala mohutná žíla, která tuhla pomaleji než láva na povrchu. Toto pomalé chladnutí způsobilo vznik sloupcovité odlučnosti. Po vyzdvižení území a erozi měkčích pískovců se část žíly odkryla. Podobné sloupy je možné vidět v Cerové vrchovině na mnohých místech. Absolutní raritou Šomošky jsou však velmi malé rozměry (okolo 15 cm) a neuvěřitelná pravidelnost sloupů. Tento geologický útvar je na Slovensku jedinečnou raritou.

V blízkosti můžete také spatřit kamenné moře – velkou plochu uprostřed lesa tvořenou jen kameny. Kamenný vodopád a kamenné moře jsou součástí značeného turistického chodníku vedoucího na hrad Šomoška.

Dobročský prales, Dobroč (43 km SZ)
Národní přírodní rezervace Dobročský prales se nachází na středním Slovensku ve Veporských vrších, 6 km od černobalocké osady Dobroč. Je jedním z nejstarších chráněných území na Slovensku – od roku 1913. Důvodem ochrany je zachování posledních zbytků původních lesů, které se vyvíjely na tomto území tisíciletí, než dospěly k dnešní konečné podobě – vrcholovému (klimaxovému) stádiu.

Agroturistika na rodinné farmě – Vyšné Valice (37 km SV)
Ubytování: max. 10 osob ve třech pokojích (2 x 3, 1 x 4) včetně sprchy a WC. V přízemí se nachází espresso s možností podávání jídel celodenně pro 25 hostů. V části relax hosté čeká klasická masáž, perličková koupel a sauna.

Služby nabízejí tenisový kurt, jízdu v areálu pro začátečníky, jízdu v přírodě s dozorem, jízda kočárem, ochutnávka domácích specialit.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.pt.mesto.sk , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2023

Zájezd do Mexika - velký okruhPoznávací zájezd zahrnuje prohlídku toho nejlepšího, co může Mexiko nabídnout, i all-inclusive pobyt u moře. V ceně všechny vstupy na výlety včetně projížděk lodí v Mexico-City a kaňonu Sumidero. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko