Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lyžování na Slovensku – Velká Rača

Lyžuje se na svazích nejvyššího vrcholu Velká Rača vysokém 1236 metrů nad mořem, který se zvedá přímo na hranicích s Polskem. Velkou Raču obklopuje přírodní rezervace, ale samotné lyžařské středisko se již pochopitelně nachází mimo toto území. Na vrcholu stojí polská chata a naskýtá se z něj překrásný výhled na Roháče, Vysoké i Nízké Tatry a Malou Fatru.

Lyžařský areál Snow Paradise Velká Rača je tvořen třemi vzájemně propojenými částmi, Laliky, Dedovka a Marguška, které celkem nabízí 13 sjezdovek o délce 14 km. Lyžaři si zde mohou zajezdit na prostorných a širokých svazích, které jsou pravidelně upravovány a zasněžovány. Sjezdovky v areálu mají různé obtížnosti, ale převážná většina z nich patří k těm jednodušším. V části Dedovka je 6 sjezdovek, z toho čtyři modré určené spíše začátečníkům, jedna středně těžká červená a také těžká černá dlouhá 1 km s převýšením 200 metrů. Nejdelší tratí je červená Košariská II. měřící 1400 metrů s převýšením 314 metrů. Najdeme zde také Košariskou lyžařskou školu pro začátečníky. Lokalita Marguška poskytuje lyžařům 3 lehčí modré a dvě střední červené tratě. Laliky pak nabízí hlavní 2350 metrů dlouhou červenou sjezdovku Pretekárska, těžkou černou sjezdovku a 3550 metrů dlouhou Dlhou trať, kde se střídají modré a červené sjezdovky a převýšení dosahuje 420 metrů.

O přepravu lyžařů se na Velké Rači stará 9 vleků, 2 čtyřsedačkové lanovky, jedna šestisedačková lanovka a jedna osmimístná kabinková lanovka zvaná „telemix“. Provozovatel udává přepravní kapacitu 9700 osob za hodinu. Těmto parametrům může konkurovat jen málokteré zimní centrum v České republice. Z horní stanice telemixu vede trasa na vrchol Velké Rače, kam se dá dojít asi za třičtvrtě hodiny. Na Velké Rači je na dvou sjezdovkách možnost večerního lyžování. Jedná se o jednu lehkou trať a jednu s označením střední obtížnosti.

V okolí Velké Rače se nachází běžecké trasy v délkách od 1 do 10 km. Je zde také možné nastoupit na Kysuckou magistrálu s celkovou délkou 62 km či vystoupat až na vrchol Velké Rače. Zajímavostí je tzv. Stopa zdraví vedoucí z velké části po hřebenu Velké Rače a je určená spíše pro rekreační běžkaře. Ti se během jízdy mohou kochat krásnou přírodou slovenských hor, která je zde chráněna zákonem. Pro snowboardisty je připraven snowpark s U-rampou. Pokud si budete chtít od lyžování odpočinout, můžete si zabruslit na místním kluzišti, vyzkoušet bobovou dráhu, zahrát si squash nebo bowling. Tělo si pak krásně odpočine při wellness procedurách v hotelu Marlene.

Středisko Velká Rača poskytuje také širokou nabídku doplňkových služeb, k dispozici je půjčovna zimního vybavení, ski servis, lyžařská a snowboardová škola, noční hlídané parkoviště, úschovna a bankomat v Dedovke. Ve středisku rovněž najdete informační centrum. Díky modernímu lyžařskému zázemí, kvalitnímu vybavení a rozsáhlým službám se středisko stalo také bohužel jedním z nejdražších na Slovensku, které i tak bývá neustále přeplněno lyžaři.

Pokud máte v úmyslu zůstat na horách déle, určitě si vyberete z bohaté nabídky ubytování. K dispozici jsou jak hotely, tak i penziony, horské chaty i ubytování v soukromí nebo ve srubech. O hladové žaludky lyžařů se postará některá z místních restaurací nabízejících kvalitní tradiční a mezinárodní pokrmy. Dále jsou zde také bufety, větší nabídku stravovacích zařízení pak najdete v nedaleké Oščadnici. Skipasy na lanovky a vleky si můžete zakoupit v pokladnách v Dedovce a Lalikách nebo v centru obce Oščadnica. Jednodenní skipas dospělého vyjde na 29 Euro a děti na 21 Euro.

Obec Oščadnica, která je spojována s lyžařským střediskem Velká Rača, je jednou z nejdelších na Slovensku. Táhne se v délce 12 km a v současné době má okolo 5700 obyvatel. Během turistické sezóny jejich počet samozřejmě několikanásobně vzroste. Obec Oščadnica totiž patří mezi nejvýznamnější centra letní i zimní turistiky na Slovensku. V létě se můžete věnovat pěší turistice i cykloturistice, v okolí se nachází množství lehkých i náročnějších tras. V letním zábavném parku SUNPARADISE Velká Rača můžete vyzkoušet také nejrůznější adrenalinové atrakce, jako je třeba bobová dráha, lanový park, trampolíny, čtyřkolky, koloběžky, sjezd na kole, lezecká stěna a mnoho dalších. Tento park vyroste vždy v letním období v areálu lyžařského střediska u horní stanice lanovky Dedovka. Z dávné minulosti se v obci podařilo dochovat několik objektů původní lidové architektury a nezměnila se ani pohostinnosti místních obyvatel.

- jap -
Foto: www.parksnow.sk

Předchozí články ze Slovenska:
Slovenské vánoční tradice
Lesnica – kde žijí praví goralové
Rimavská Sobota spojená s historií Gemeru
Púchov s nejmladšími lázněmi Nimnice
Prešov je město na 49. rovnoběžce

Článek byl zobrazen 11 400 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko