Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chopok – lyžařský ráj Nízkých Tater

Na hlavním hřebeni Nízkých Tater, jednom z nejmohutnějších horských celků Slovenska, vyniká skalnatý vrchol známý jako Chopok. Přestože je o nějakých 20 metrů převyšován nedalekým Ďumbierem, patří s nadmořskou výškou 2024 metrů mezi vyhledávané turistické cíle. Jeho svahy jsou výzvou jak pro pěší turisty, tak i pro milovníky sjezdového lyžování.

Chopok je tedy po Ďumbieru měřícím 2043 metrů druhým nejvyšším vrcholem Nízkých Tater. Leží mezi vrcholem Dereše (2004 m. n. m.) a Konské (1875 m. n. m.) a naskýtá se z něj nádherný panoramatický výhled nejen na Vysoké Tatry, ale také na Liptov a údolí Hronu. Chopok je pozůstatkem skalního štítu, který se v dávných dobách rozpadl působením ledovce. Z jižní strany je vrchol obklopen obrovským kamenným polem vzniklým zvětráváním, zatímco na severu se tyčí strmé skalní stěny se skalnatými ledovcovými kotli. V místech, kam ledovce nezasahovaly, se vytvořil hladký reliéf.

Chopok
Foto: pohled z Chopku

Pár desítek metrů pod vrcholem Chopku se nachází ubytovna a restaurace Kamenná chata, která je třetí nejvýše položenou vysokohorskou chatou na Slovensku. Nachází se v nadmořské výšce 2000 metrů a je přístupná ze všech světových stran po turistických chodnících. Ze severu se k ní dostanete od lyžařsko-turistického střediska Jasná, z jihu pak ze střediska Bystrá-Tále, ze stanice Srdiečko. Celou trasu je možné absolvovat pěšky, nebo si část cesty ulehčit a vyjet lanovkou. Z východní a západní strany se pak ke Kamenné chatě pod Chopkom dostanete při přechodu hlavního hřebene Nízkých Tater. Na Kamenné chatě si znavený turista může dát občerstvení v podobě polévky a jednoduššího hlavního jídla. Kdo by se rozhodl, že chce na chatě strávit noc, může si objednat postel v noclehárně pro 25 osob, kde jej čeká také teplá peřina a polštář. Vzhledem k tomu, že zde přes sezónu bývá celkem plno, je lepší si místo včas rezervovat. U chaty se nachází meteorologická a telekomunikační stanice.

Chopok
Foto: vrchol Chopku

Na jižních i severních svazích Chopku vyrostla turistická střediska, jako Chopok Sever, Chopok Jih, Kosodrevina a Srdiečko. Všechna jsou dnes sloučena do jediného lyžařského a turistického střediska s názvem Jasná Nízké Tatry. Hora je tak po celý rok zaplavována výletníky – v létě jsou to pěší turisté či vyznavači nordic walkingu a v zimě zase milovníci zimních sportů.

Letní turistika

Pěší turisté si na Chopku mohou vybrat z velkého počtu turistických tras, které se od sebe liší délkou i obtížností. Ideální trasu si tak mohou vybrat jak rodiny s dětmi, tak i nadšení sportovci. Kdo chce, může využít i služeb horských vůdců. Oblast Chopku je v létě doslova oázou zeleně – návštěvníci mají možnost se zde kochat krásnou flórou a faunou a užívat si čerstvého horského vzduchu. Kromě pěší turistiky je možné se zde věnovat také horolezectví. Kdo se necítí na absolvování některé z dlouhých túr vedoucích až na vrchol, může se nechat na vrchol Chopku vyvézt novou lanovkou Funitel. Ta je v provozu během letní i zimní sezóny a dostane vás do výšky přes 2000 metrů za pár minut. Navíc zdejší klimatické podmínky jsou pro letní dovolenou jako stvořené.

Zimní vyžití

Pod Chopkem se rozkládá lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry, které patří mezi největší lyžařské oblasti na Slovensku. Kromě vynikajících podmínek pro zimní sporty nabízí i téměř nekonečné možnosti aktivit a zábavy. Člověk zde může do sytosti aktivně relaxovat a užívat si horského prostředí. Toto lyžařské středisko vzniklo roku 2007 spojením původních dvou středisek – Chopok Sever a Chopok Jih a umožňuje tak lyžování na severní i jižní straně Chopku. Obě střediska byla propojena vleky a nově i dvěma moderními lanovkami. 

Chopok
Foto: pohled z Chopku

Na vrchol Chopku se tak dnes pohodlně dopravíte již zmiňovanou lanovkou Funitel, která patří k nejmodernějším na světě. Jde o 24místnou kabinkovou lanovku, jejichž 22 kabin je upevněno na dvou lanech. Zaručuje tak bezpečnou přepravu cestujících až do rychlosti větru 120 km/h. Umožňuje tak celoroční přepravu cestujících na jednom z největrnějších míst Slovenska. Přepravní kapacita lanovky Funitel je 2480 osob za hodinu. Kabiny překonávají vzdálenost více než 2000 metrů s převýšením 655 metrů a ze severní strany se lyžaři na vrchol Chopku dostanou za pouhých 6 minut. Nástupní stanicí je Priehyba, kam je možné se dostat díky lanovkovému systému Twinliner. Tento speciální vláček pomáhá k přesunu lyžařů, snowboardistů a turistů ze stanice Biela Púť. Nová 15místná kabinková lanovka funguje také mezi lokalitami Kosodrevina a Chopok Jih.

Chopok
Foto: pohled z Chopku

Ski areál Jasná Nízké Tatry má jedinečné přírodní předpoklady pro zimní sporty. Věnovat se zde můžete jak sjezdovému lyžování, tak i snowboardingu. K dispozici je přes 45 km perfektně upravených sjezdových tratí různých obtížností, na nichž si přijdou na své jak začínající lyžaři a rodiny s dětmi, tak i pokročilí lyžaři. Pravidelně se zde pořádají také závody světové úrovně. Nechybí ani moderní snowpark a jsou zde také výborné podmínky skialpinisty, freeride a běžecké lyžování. Díky modernímu zasněžovacímu systému je na svazích Chopku zaručena kvalitní sněhová pokrývka minimálně 5 měsíců v roce. Lyžařská sezóna trvá zpravidla od začátku prosince do konce dubna. Dohromady se na Chopku o přepravu lyžařů stará 29 lanovek a vleků (18 vleků, 7 sedačkových lanovek a 4 kabinové lanovky), jejichž celková přepravní kapacita je 30 744 osob za hodinu. Lyžařský areál nabízí také možnost bruslení či nočního sáňkování. 

Součástí Národního parku Nízké Tatry je Demänovská dolina, v níž se nachází spousta přírodních zajímavostí, které stojí za vidění. Návštěvu Chopku tak můžete spojit s prohlídkou například Demänovského krasu, kde se nachází unikátní Demänovská jeskyně Svobody (třetí nejkrásnější jeskyně v Evropě), Demänovská ledová jeskyně a také Vrbické pleso, které je největším přirozeným jezerem v Nízkých Tatrách. Zajímavá je rovněž Jeskyně mrtvých netopýrů, která patří k nejrozsáhlejším a nejvýznamnějším vysokohorským jeskyním na Slovensku, a Bystrianská jeskyně, která je největší jeskyní v jižní části Nízkých Tater.

- jap -

Další články ze Slovenska: 
Západní Tatry - kouzlo Roháčů a Oravy
Slovenské vánoční tradice
Výstup na „Terynku“ – údolí, vodopády i štíty hor
Vlkolínec - kouzlo lidové architektury
Skvostem Levoče jsou oltáře Mistra Pavla

Článek byl zobrazen 9 122 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko