Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

V zajetí Malých Karpat

Jste-li milovníci hor, kopců a romantické přírody, tak pro vás máme jeden tip. Tím jsou Malé Karpaty, oblíbená prázdninová destinace Slováků a zejména Bratislavanů, kterou v posledních letech stále častěji navštěvují i čeští turisté.

Nejzápadnější slovenské pohoří je součástí Fatransko-tatranské oblasti. Tvoří jej nevysoké středohorské pásmo o délce přibližně 100 km, rozkládající se mezi Bratislavou a Novým Mestom nad Váhom. Jeho kopce pokrývají bukové a dubové lesy, protkané sítí turistických stezek, jež spojuje nejkrásnější místa Malých Karpat. Jedna z nich vede i na nejvyšší vrchol Záruby, který se tyčí do výšky 768 metrů nad mořem. Byť to zkušeným horalům nepřipadá mnoho, musíte k jeho zdolání překonat více než půl výškového kilometru.

Ideálním výchozím bodem nejen pro výstup na Záruby, ale i pro poznání Malých Karpat je nedaleká obec Smolenice. Ta se stala turistickým lákadlem díky svému půvabnému hradu, postavenému v první polovině 20. století na místě původní středověké pevnosti. V současné době je majetkem Slovenské akademie věd a veřejnosti je přístupný pouze z části, a to jen v letních měsících. Ať už se na hrad dostanete nebo ne, určitě neopomeňte navštívit další turistickou atrakci, kterou je krasová jeskyně Driny. Pestrá přehlídka stalagmitů a stalaktitů s množstvím podzemních jezírek zdobí její 680 metrů dlouhý prostor a upoutá fantazii nejen dětí, ale i dospělých.


Autor: Peter Fenďa

Zdejší vápencová pohoří však ukrývají jeskyní mnohem víc. Ty se v současné době těší pozornosti především paleontologů a veřejnosti nejsou přístupné. Jeskyně Deravá a Tmavá skala nedaleko Plaveckého Mikuláše či Veľká pec u Vrbového obýval člověk už ve starší době kamenné a zanechal tu po sobě celou řadu stop.

Právě pro své přírodní krásy, zalesněné kopce a malebná údolí byly v roce 1976 vyhlášeny Malé Karpaty chráněnou kajinnou oblastí. Staly se také oblíbeným místem pro rekreaci. Vedle pěších výletů poskytují bohaté možnosti i pro pěstování zimních sportů nebo cykloturistiky. Zdejší jezera tvoří ideální prostředí ke koupání i k rybolovu, a tak není divu, že zvláště v období prázdnin se jejich břehy doslova zaplní pobíhajícími dětmi a starostlivými rodiči. Pobyt si tu můžete také zpestřit návštěvou některé z nedalekých zřícenin a strážních hradů, kterých je v celém pohoří hned několik. Za všechny zmiňme alespoň známý Čachtický hrad, Pajštún či Sivý Kameň. V celé oblasti se dodnes navíc udržují tradice lidového umění a folklóru, které dodají vaší dovolené zcela jedinečný nádech.

Článek byl zobrazen 4 503 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko