Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Středověký Bardejov

Na severovýchodě Slovenska v oblasti Šariše leží další významné historické město, Bardejov. V písemných záznamech je poprvé zmiňováno v roce 1241, ačkoliv archeologické nálezy nám ukazují, že člověk se na tomto území objevoval už od starší doby kamenné. Zatím tu však nebyl proveden souvislý průzkum a proto není jasné, od kdy se datuje trvalé osídlení.

Každopádně od první poloviny 14. století nastupuje postupný růst a rozvoj města. Bardejovu jsou udělována nová práva a v roce 1367 je povýšen na svobodné královské město. Dochází k velkému rozvoji řemesel, dokonce je dokumentována existence 64 specializací a více než 50 cechů. Tento zlatý věk města nám do současnosti zanechal mnoho světských i církevních památek. Jednou z nejvýznamnějších je římsko-katolický farní kostel sv. Egídia z počátku 14. století, který byl v první polovině 15. století přestavěn na trojlodní. Z architektonického hlediska se řadí mezi nejvýznamnější národní  památky na  Slovensku. V interiéru se navíc i přes požár v roce 1878 dochovalo 11 gotických křídlových oltářů, což činí stavbu unikátní i v evropském kontextu.

Velmi malebné je obdélníkové náměstí vydlážděné říčními kameny, ze tří stran lemované původně gotickými domy měšťanů s pozdějšími renesančními a barokními úpravami. Jeho dominantou je ovšem radnice, jejíž stavba začala v roce 1505 v gotickém slohu. Poschodí s portály a arkádami na západní straně však už bylo dokončeno jako renesanční a radnice je proto považována za první renesanční stavbu na Slovensku.

Toto období je charakterizováno také rozmachem kultury, vzdělání a umění. Středověk ovšem nebyl tak úplně idylický (jako ostatně zřejmě žádná doba) a přinášel rovněž války a pohromy. Proto bylo třeba město bránit. Mezi roky 1405 a 1407 byla k tomuto účelu dosavadní městská brána s věží přestavěna na hrad a začalo budování městského opevnění, jehož výstavba pokračovala až do 16. století.

Následující staletí však nebyla pro Bardejov šťastná. Přišly války a nemoci včetně moru, požáry a jiné rány osudu. Na lepší časy se počalo blýskat v 18. století, kdy začaly být více využívány místní léčivé prameny, známé už ze středověku. To sem opět přilákalo lidi i peníze a město se znovu začalo rozrůstat. Z tohoto období také pochází zdejší židovská synagoga.

Teprve v roce 1950 však byly učiněny zásadní kroky k ochraně středověkého Bardejova. Centrum města bylo vyhlášeno za městskou památkovou rezervaci a započala jeho rekonstrukce a obnova. To, že byla úspěšná, dokazuje zlatá medaile Mezinárodního kuratoria se sídlem v Hamburku, udělená za dobrý stav historického jádra a záchranu památek v roce 1986. Historickou hodnotu města poté ještě podtrhl jeho zápis do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 2000. Dnes je Bardejov pravděpodobně nejrozsáhlejším památkovým komplexem na Slovensku.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 5 754 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko