Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Štrbské pleso - ledovcové jezero

Přes nedávné živelní pohromy jsou Vysoké Tatry stále jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů na Slovensku a za jejich krásami míří i nezanedbatelné množství Čechů. Kromě sportování je sem lákají také mnohé přírodní zajímavosti. V souvislosti s Vysokými Tatrami si určitě hodně lidí vybaví například Štrbské pleso.

Pro ty, kteří by snad nevěděli, o co jde, je třeba upozornit, že pleso je jezero ledovcového původu (ne, nemá nic společného s plesáním). Ve slovenských Tatrách je celkem 87 ples, ovšem to Štrbské je určitě nejznámější. Není přitom největší ani nejhlubší (tím je Veľké Hincovo pleso), ani nejvýše položené, ale je zkrátka nejtypičtější.

Leží u spojnice Furkotské a Mlynické doliny ve výšce 1 346,6 m n.m., plocha jeho hladiny činí 19,76 ha a hloubka dosahuje maximálně kolem 20 metrů. Jezero je téměř polovinu roku pokryto ledem, na povrchu nenajdete žádný přítok ani odtok.

Plesa vznikala v pleistocénu působením ledovců, které je vyhloubily v údolích. Díky odlehlosti a vysoké nadmořské výšce bývá v plesech velmi čistá voda a mnohdy také dosti specifické druhy rostlin a živočichů. V Štrbském plese například žije ryba zvaná síh severní maréna. Tato lososovitá ryba bývala a do určité míry stále je rozšířena v řadě států, avšak v současnosti ji najdeme na tzv. Červeném seznamu ohrožených druhů. Bylo přitom zjištěno, že právě síh ze Štrbského plesa je geneticky nejčistší svého druhu na světě. Kromě něj žije v jezeře několik jiných druhů ryb, přičemž některé z nich (zejména okoun a plotice) jsou bohužel přímými potravinovými konkurenty síha. Vedení TANAPu proto připravilo program pro odchyt těchto ryb tak, aby byla vzácná populace síha zachována.

Z hlediska přírody je lidská přítomnost na březích jezera zanedbatelně krátká, ale o to více intenzivní. První zmínka o plesu je od Dávida Frölicha z roku 1644. Později sem chodili lovci, dřevorubci či uhlíři. Nechybělo mnoho a jezero málem přestalo v roce 1860 existovat. Tehdy se jej totiž obyvatelé nedaleké Štrby pokusili vypustit, aby místo „bezcenné louže“ získali nové pastviny! Naštěstí se jim to však nepodařilo…

Stejnojmenná osada Štrbské pleso vznikla až po roce 1872, kdy tu byla postavena lovecká chata Jozefa Szentiványiho. Další budovy pak byly vybudovány na popud Uherského karpatského spolku. V současnosti je městečko Štrbské pleso střediskem zimních sportů a turistů s řadou hotelů a restauračních zařízení, slouží také jako klimatické lázně. Se svou nadmořskou výškou je navíc nejvýše položenou osadou na Slovensku. V okolí pochopitelně nechybějí možnosti k turistice a lyžování, včetně vleků a lanovky na chatu na Solisku.

Přes svou horskou polohu je Štrbské pleso spojeno se světem kromě silnice i železnicí. Ze Štrby se sem dostanete zubačkou, postavenou v roce 1896. Úzkorozchodnou Tatranskou elektrickou železnicí (TEŽ) se svezete rovněž do Starého Smokovce.

Ať už na Štrbské pleso zavítáte za turistikou nebo lyžováním, jeho krása vás určitě zaujme a uchvátí.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 10 699 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko