Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slovenský ráj ukrývá na 300 kilometrů stezek

Chystáte se na dovolenou k našim východním sousedům? Tak si to zamiřte rovnou do Slovenského rudohoří, v jehož severovýchodní části se nachází vůbec nejkrásnější kout - Slovenský ráj. O tom, že hrdě dostál svému jménu, se můžete přesvědčit sami, a to během několika výletů jeho půvabným a členitým terénem.

Na tři sta kilometrů stezek vás provede kaňony a roklinami, mezi kterými líně protékají říčky, bublají potůčky a zurčí vodopády. Určité úseky mezi vápencovými skalami budete muset překonat po nainstalovaných žebřících nebo kovových roštech, což dodá vašemu výletu jistý nádech dobrodružství. Přesto není čeho se obávat, neboť žádný extrémní horolezecký výkon vás na cestě nečeká. Vydejte se proto s klidným svědomím po některé z populárních tras, vedoucí přes Suchou Belou, Prielom Hornádu, Veľký Sokol, Kláštorskou roklinu nebo Sokolskou dolinu, ve které se můžete pokochat krásou sedmdesátimetrového Závojového vodopádu.

Většinu území Slovenského ráje pokrývají lesy, jež se staly domovem pro celou řadu živočichů. Mezi nejznámější obyvatele patří medvěd hnědý, vlk obecný či rys ostrovid. Ti však žijí v nepřístupných částech, a tak pravděpodobnost, že je během vašeho výletu potkáte je téměř nulová. Spíše vás na vašem putování budou provázet motýli, ptáci a zajíci a při troše štěstí zahlédnete i koupající se vydru. Právě díky této rozmanitosti živočišných a rostlinných druhů se v roce 1964 stal Slovenský ráj vůbec první chráněnou krajinnou oblastí na Slovensku a o 24 let později byl vyhlášen národním parkem.

Vyhledávané jsou však i zdejší krasové jeskyně, jejichž koncentrace je tu z celého Slovenska bezesporu největší. Ze tří stovek objevených podzemních dutin je veřejnosti přístupná pouze Dobšínská ledová jeskyně. Ta se vedle pohádkových útvarů pyšní titulem vůbec první elektricky osvětlené jeskyně na světě. Dnešní prohlídková trasa o délce jednoho kilometru je už samozřejmě vybavena modernějším zařízením. Při pohledu na nádhernou ledovou výzdobu pochopíme, proč byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.    Jeskyně ve Slovenském ráji však objevili už před mnoha tisíci lety předchůdci dnešního člověka. V jeskyních Smižanského Hradiska či Hranovického plesa byly nalezeny nástroje z mladší doby kamenné a paleolitu. Prehistorické období nám připomínají i další pozůstatky, včetně fosilií z pískovcového lomu Ďurkovec, jejichž stáří je odhadováno na 45 milionů let.

Za vstup do Slovenského ráje vybírá správa národního parku 20 slovenských korun. Ideálním výchozím místem pro vaše tůry mohou být vesnice Čingov, Podlesok, Dědinky nebo Hrabušice. Pro vyšší bezpečnost jsou stezky jednosměrné. Při plánování výletu nezapomeňte ani na vhodnou obuv. Zvláště po dešti se budete muset některámi úseky doslova brodit potokem.

Článek byl zobrazen 8 717 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko