Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malá Fatra – slovenský ráj to napohled

Jeden z nejnavštěvovanějších slovenských národních parků nese jméno Malá Fatra. Stejnojmenné pohoří se vypíná z Žilinské a Turčanské kotliny a spolu s krásnými a nedotčenými luky a háji, plnými zajímavých přírodních úkazů a vzácných zvířat a rostlin, představuje jedno z nejkrásnějších míst na Slovensku, ideální pro celoroční túry, relaxaci i zimní radovánky.

Místní rekreační střediska jsou jedny z nejmodernějších v zemi. A ještě něco – právě odtud pochází slavný Jánošík!

Všechny služby zajištěny, vzhůru k nebesům
Na Malou Fatru, nacházející se v severní části země, se dostanete nejlépe přes hraniční přechod Makov za Rožnovem pod Radhoštěm. Cesta pokračuje dále do Žiliny, kde narazíte na směrovky k Terchové, centru celé oblasti. Ubytování poskytují většinou soukromníci v prostorách svých domů nebo chat, kde se ceny pohybují okolo 300 slovenských korun. Hlavu složíte bez problémů jak v Terchové, tak i v ostatních obcích na Fatře (Zázrivá, Biely Potok atd.). Narazit můžete i na několik hotelů s cenami okolo 1 000 korun za noc. Snad v každé obci také objevíte některou z místních restaurací, kde se lze pohádkově najíst za málo peněz.

Okouzlující vodopády na Malé Fatře a rokle ve Vrátné dolině
Jedním z nejzajímavějších výletů, které můžete v národním parku podniknut, je návštěva dvou vodopádů. Turisticky vyhledávaný je Šútovský vodopád ve stejnojmenné dolině. Z geologického hlediska vznikl v důsledku vyzdvihnutí Malé Fatry a poklesu Turčanské kotliny. Potok s masou vody a více než 2 metry širokým ústím, padá do 38 metrů hluboké rokliny.

K nejvzácnějším slovenským vodopádům patří 10 metrů vysoký Klacký vodopád, prohlášený za národní přírodní památku. Úžasnou přírodu okolo podtrhují divoké peřeje a obří hrnce (jámy vymleté vodou).

Rokle ve Vrátné dolině přecházejí do doliny Terchové. Jsou vyhledávanou turistickou oblastí zejména díky krásným scenériím skalnatých útvarů a hlavně pořádání místních folklórních Jánošíkových slavností. Ty se v těchto místech konají každý rok na počet Juraje Jánošíka, rodáka z nedaleké Terchové.

Za návštěvu v národním parku stojí také Kryštálová jeskyně s kalcitovou výzdobou, která se nachází pod Malým Rozsutcom, na pořádný výšlap se můžete vydat i k nejvyššímu vrcholu Fatry Velkému Fatranskému Kriváňi (1709 m.n.m.)

Termály v Oravici – léčivá minerálka i lyžařské centrum
Není tomu tak dávno co byl v malé vísce otevřen Meander park Oravice, relaxační vodní svět za asistence geotermální vody s teplotou 35 až 37 stupňů. Tu najdete hned ve dvou moderních bazénech nebo vířivkách. Součástí komplexu je i stylová restaurace a bar s pěkným výhledem na Roháče. Zdejší minerální voda je léčivá. Napraví například vaše pohybové ústrojí, využívá se při balneoterapii a prý působí i na psychiku a stres. Nově bylo k lázním vybudováno i lyžařské středisko Meander Spikark se třemi sjezdovkami a čtyřsedačkovou lanovkou. Jedním z dalších lákadel jsou i další lázně – Thermal park Bešeňová.

Navštivte Jánošíka i Vychylovku!
V centru Malé Fatry, městečku Terchové, najdete muzeum Expozíia Jánošík, která se, jak už název napovídá, věnuje jednomu z nejslavnějších Slováků – Juraji Jánošíkovi. Dospělého vyjde vstup na pouhých 20 Sk a děti na 10. 

Návštěvníky velmi oblíbené je Múzeum kysuckej dediny ve Vychylovce u Nové Bystrice. To dokumentuje místní lidovou architekturu a dřívější život na „Kysuciích.“ V areálu muzea se nachází 22 přenesených staveb a několik původních obydlí. Zajímavou částí expozice je i historická lesní železnice z počátku 20. století.

Národní park Malá Fatra s neméně zajímavým okolím je jednoduše perfektní místo pro pěknou a také levnou dovolenou. Slovensko nám dozajista nabídne ještě mnoho nepoznaného.

Článek byl zobrazen 12 230 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko