Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malá Fatra – slovenský ráj to napohled

Jeden z nejnavštěvovanějších slovenských národních parků nese jméno Malá Fatra. Stejnojmenné pohoří se vypíná z Žilinské a Turčanské kotliny a spolu s krásnými a nedotčenými luky a háji, plnými zajímavých přírodních úkazů a vzácných zvířat a rostlin, představuje jedno z nejkrásnějších míst na Slovensku, ideální pro celoroční túry, relaxaci i zimní radovánky.

Místní rekreační střediska jsou jedny z nejmodernějších v zemi. A ještě něco – právě odtud pochází slavný Jánošík!

Všechny služby zajištěny, vzhůru k nebesům
Na Malou Fatru, nacházející se v severní části země, se dostanete nejlépe přes hraniční přechod Makov za Rožnovem pod Radhoštěm. Cesta pokračuje dále do Žiliny, kde narazíte na směrovky k Terchové, centru celé oblasti. Ubytování poskytují většinou soukromníci v prostorách svých domů nebo chat, kde se ceny pohybují okolo 300 slovenských korun. Hlavu složíte bez problémů jak v Terchové, tak i v ostatních obcích na Fatře (Zázrivá, Biely Potok atd.). Narazit můžete i na několik hotelů s cenami okolo 1 000 korun za noc. Snad v každé obci také objevíte některou z místních restaurací, kde se lze pohádkově najíst za málo peněz.

Okouzlující vodopády na Malé Fatře a rokle ve Vrátné dolině
Jedním z nejzajímavějších výletů, které můžete v národním parku podniknut, je návštěva dvou vodopádů. Turisticky vyhledávaný je Šútovský vodopád ve stejnojmenné dolině. Z geologického hlediska vznikl v důsledku vyzdvihnutí Malé Fatry a poklesu Turčanské kotliny. Potok s masou vody a více než 2 metry širokým ústím, padá do 38 metrů hluboké rokliny.

K nejvzácnějším slovenským vodopádům patří 10 metrů vysoký Klacký vodopád, prohlášený za národní přírodní památku. Úžasnou přírodu okolo podtrhují divoké peřeje a obří hrnce (jámy vymleté vodou).

Rokle ve Vrátné dolině přecházejí do doliny Terchové. Jsou vyhledávanou turistickou oblastí zejména díky krásným scenériím skalnatých útvarů a hlavně pořádání místních folklórních Jánošíkových slavností. Ty se v těchto místech konají každý rok na počet Juraje Jánošíka, rodáka z nedaleké Terchové.

Za návštěvu v národním parku stojí také Kryštálová jeskyně s kalcitovou výzdobou, která se nachází pod Malým Rozsutcom, na pořádný výšlap se můžete vydat i k nejvyššímu vrcholu Fatry Velkému Fatranskému Kriváňi (1709 m.n.m.)

Termály v Oravici – léčivá minerálka i lyžařské centrum
Není tomu tak dávno co byl v malé vísce otevřen Meander park Oravice, relaxační vodní svět za asistence geotermální vody s teplotou 35 až 37 stupňů. Tu najdete hned ve dvou moderních bazénech nebo vířivkách. Součástí komplexu je i stylová restaurace a bar s pěkným výhledem na Roháče. Zdejší minerální voda je léčivá. Napraví například vaše pohybové ústrojí, využívá se při balneoterapii a prý působí i na psychiku a stres. Nově bylo k lázním vybudováno i lyžařské středisko Meander Spikark se třemi sjezdovkami a čtyřsedačkovou lanovkou. Jedním z dalších lákadel jsou i další lázně – Thermal park Bešeňová.

Navštivte Jánošíka i Vychylovku!
V centru Malé Fatry, městečku Terchové, najdete muzeum Expozíia Jánošík, která se, jak už název napovídá, věnuje jednomu z nejslavnějších Slováků – Juraji Jánošíkovi. Dospělého vyjde vstup na pouhých 20 Sk a děti na 10. 

Návštěvníky velmi oblíbené je Múzeum kysuckej dediny ve Vychylovce u Nové Bystrice. To dokumentuje místní lidovou architekturu a dřívější život na „Kysuciích.“ V areálu muzea se nachází 22 přenesených staveb a několik původních obydlí. Zajímavou částí expozice je i historická lesní železnice z počátku 20. století.

Národní park Malá Fatra s neméně zajímavým okolím je jednoduše perfektní místo pro pěknou a také levnou dovolenou. Slovensko nám dozajista nabídne ještě mnoho nepoznaného.

Článek byl zobrazen 12 801 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko