Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Děvínský hrad a hradiště – národní kulturní památka Slovenska

Ruiny hradu Devín se nachází nad soutokem řek Moravy a Dunaje v místě Dunajské brány u hranic Slovenska a Rakouska. Díky své strategické poloze byl velmi významným hradem na hranicích Velké Moravy a raného uherského státu. V roce 1809 byl zničen armádou Napoleona, a tak se hrad stal symbolem slovenské a slovanské historie.

Monumentální hradní zříceninu tvoří kamenné hradby obklopující celý hradní areál, který má tři brány – Devínskou, Bratislavskou a Moravskou. Na hradě si návštěvníci mohou prohlédnout základy středověké osady z 10. až 13. století, velkomoravský kostel z 9. století, Panenskou věž a také hradní studnu hlubokou 55 metrů.

Děvínský hrad patří s Nitrianským a Bratislavským hradem k nejstarším historicky doloženým hradům na Slovensku. Pod názvem Dowina je vzpomínán ve Fuldských análech už v roce 864. Minulost hradu a osídlení jeho prostoru je však mnohem starší, o čemž svědčí nálezy z doby kamenné, získané při archeologickém výzkumu realizovaném při komplexní památkové obnově z konce 60. letech minulého století.

Tuto významnou křižovatku obchodních cest ovládli ve 2. století n. l. Římané a začátkem století tu postavili vojenskou základnu. Další nálezy jsou datovány do období vlády císaře Valentiana I. (364 -375), kdy své osídlení rozšířili a znovu opevnili. Po zániku Velkomoravské říše se majitelé hradu střídali a měnili, až začal v 18. století hrad pustnout a postupně se z něj stávaly ruiny.

Romantická ruina rozsáhlého opevnění se stala oblíbeným námětem celé řady malířských děl, výletním místem a také cílem vlastivědných vycházek štúrovské mládeže. Po letech rekonstrukčních prací na záchranu a konzervaci hradní ruiny byl hrad znovu zpřístupněn veřejnosti a jsou v něm k vidění také muzejní expozice.

Areál hradu je ve správě Městského muzea v Bratislavě. Návštěvníci mají možnost se zde seznámit s muzejní expozicí obsahující nálezy získané při archeologickém výzkumu na hradě. Hradní areál a muzejní sbírky jsou přístupné veřejnosti.

Výstavní expozice se zaměřují na témata: Velkomoravská říše a Bratislava, Štúr a tradice Děvína, Děvín v průběhu římské éry, Keltové v středním Podunají a Děvín v 15. – 18. století.

Příjemným zážitkem pro návštěvníky jistě bude výlet na hrad vyhlídkovou lodí z Bratislavy nebo z nedalekého rakouského Hainburgu s vynikajícím občerstvením ve stylových rybích restauracích v uličkách hradní vesničky Devín.

Muzeum Bratislava se sídlem na ulici Murárska v Bratislavě má otevřeno od dubna do října ve dnech úterý až pátek od 10 do 17 hodin, o sobotách a nedělích od 11 do 18 hodin.

Článek byl zobrazen 2 499 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko