Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Devínská kobyla - Sandberg

Devínská kobyla je národní přírodní rezervace, která je proslulá především pozůstatkem mořského útesu s nalezišti zkamenělin Sandberg. Tento nejzápadnější výběžek Karpat na Slovensku je nejznámějším turistickým cílem v okolí Bratislavy. Tyčí se téměř 400 metrů nad řekou Moravou (514 m n. m.) těsně před jejím ústím do Dunaje.

Geologicky významnou lokalitou na Devínske Kobyle je Sandberg, což je pozůstatek třetihorního mořského útesu s nalezišti zkamenělin. Písečná terasa Sandberg je paleontologické naleziště se zkamenělou faunou prehistorického moře. Byly zde nalezeny fosilní schránky plžů, mlžů, ulit, lastur, zubů žraloků apod. Jde o místo s výskytem sucho a teplomilných rostlinných a živočišných druhů. Díky svému zvláštnímu písečnému povrchu je atraktivní nejen pro odborníky.

Sandberg
Foto: Sandberg

Zajímavé jsou také západní stráně Devínské kobyly, která je od roku 1964 chráněná jako národní přírodní rezervace. Ochrana se týká zejména vzácných a ohrožených druhů rostlin. Přes toto chráněné území vede naučná stezka.

Úplně na vrcholu, v místech, kde kdysi stála dřevěná rozhledna, hned vedle vrcholové kóty tohoto nejvyššího bratislavského kopce (514 metrů nad mořem), zůstala po bývalé vojenské základně nepříliš vysoká kovová rozhlednička s žebříkem. Není příliš uzpůsobená pro méně obratné výletníky, ale otevírá se z ní výhled na všechny čtyři světové strany. Po pravdě, není vidět to, co je pod masivem Kobyly nejhezčí – řeka Morava a hrad Děvín. Pro výhled na tyto skvosty je zapotřebí přejít mimo někdejší vojenskou základnu na jižní svahy Kobyly.

Článek byl zobrazen 2 053 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko