Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Námestovo

Město Námestovo se nachází na severozápadním Slovensku. Jeho katastr zasahuje do několika orografických celků: západní a severozápadní část představuje Podbeskydská vrchovina, severní a východní část Oravská kotlina, jižní část Oravská Magura.

Turistické centrum horní Oravy, obklopené horami – Oravskou Magurou a Podbeskydskou vrchovinou. Netradiční poloha na břehu Oravské přehrady dává předpoklad širokého sportovního vyžití.

Na ostrově uprostřed přehrady se vypíná historický skvost bývalé zatopené obce Slanica – kostel z 18. století. Přírodní prostředí, kterým protéká řeka Bílá Orava, je chráněnou krajinnou oblastí. Oravská přehrada byla napuštěna v roce 1953, vody přehrady zatopily 5 obcí a 2/3 Námestova.

Historie
Souvislejší osídlování severní části Oravy se uskutečňovalo od poloviny 16. století, kdy nastala změna ve vlastnicko-právních poměrech tohoto regionu. Do té doby byla Orava i s hradem královským majetkem v užívání vyšších královských úředníků. V roce 1556 převzal Oravu do zálohy od panovníka Fraňo Thurzo, správce královské komory a bývalý nitranský biskup. Tehdy přešla na Thurzovskou rodinu také županská hodnost. Noví majitelé hradu začali poměrně hustě kolonizovat Oravu a zakládat vesnice, mezi nimi i Námestovo.

V roce 1557 vydal oravský župan František Thurzo šoltýskou listinu Ondřejovi Randovi a 11 sedlákům osady Námestovo, zřízené na valašském právu. Výhodná poloha na známé obchodní solné cestě do polských tržních středisek byla jedním z rozhodujících faktorů hospodářského rozvoje, který vyústil v 18. století do přeměny poddanské vesnice, na základě čehož panovnice Marie Terezie 14. června 1776 udělila Námestovu tržní privilegia. V 19. století bylo město střediskem výroby a obchodu s plátnem a od začátku 20. století také centrem politického a kulturního života horní Oravy. Na konci druhé světové války, na Velikonoční pondělí 2. Dubna 1945 bylo město zničeno a v bojích zahynulo 64 obyvatel.

Současnost
Život v Námestově výrazně ovlivnila výstavba Oravské přehrady, dokončené v roce 1953, jejíž vody zaplavily dvě třetiny města a mnoho obyvatel se vystěhovalo na Dolní zem. Rozmach Námestova v 70. letech ovlivnil rozvoj průmyslu a následná bytová výstavba, která vyústila do současné podoby města. Dnes má Námestovo přibližně 8 tisíc obyvatel a od roku 1996 je okresním městem horní Oravy.

Jezero Oravské přehrady a okolní příroda dává předpoklad širokého sportovního vyžití. Jsou zde možnosti relaxačních sportů, rybolovu, plavání, surfingu, jachtingu, turistiky, procházek, honitby, sběru lesních plodin. Na Nábřeží v Námestově vyrůstají nová zařízení cestovního ruchu s bohatou nabídkou nejen ubytovacích a restauračních služeb, ale také množství aktivit na vyžití návštěvníků v případě nepříznivého počasí.

Během letní turistické sezóny se v Námestově a na Oravské přehradě organizuje množství kulturních setkání celoslovenského charakteru, jako jsou např. koncerty vážné a populární hudby, gospelový festival „Věřím pane“, v oblasti sportu dokonce mezinárodního charakteru – Mistrovství Evropy a Mistrovství světa v rychlých motorových člunech.

Z regionu pochází množství významných osobností, jako jsou Anton Bernolák – první kodifikátor spisovné slovenštiny, Jan Vojtašák – katolický biskup, Milo Urban, Martin Hamuliak – spisovatelé, nejplodnější období života (téměř 21 let) zde působil a tvořil největší slovenský básník P. O. Hviezdoslav.

Cestovní ruch

Ranč u Edyho
Tento ranč v Námestově u Oravské přehrady nabízí možnost aktivního využití volného času pro milovníky vody, hor, koní a překrásné přírody s celoročním provozem
Nabízejí zde:
- ubytování ve 2 – 3 lůžkových pokojích s WC, sprcha, TV, SAT, chladnička
- ubytování v chatkách pro 8 osob s kompletním vybavením
- stravování v příjemném prostředí zahradní a vnitřní restaurace s možností ochutnávky regionální kuchyně
- konferenční místnost pro organizování školení, firemních akcí, rodinných oslav apod.
- jezdeckou školu pro začátečníky i pokročilé, vycházky do přírody na koni, v kočáru a na saních
- tenisové kurty, dětské hřiště, možnost rybolovu
- vlastní přístav s možností kotvení lodí a jacht
- sauna, biliard, stolní tenis
- v zimních měsících bruslení na kluzišti s umělým osvětlením
- lyžování v nedalekých střediscích (Or. Polhora, Zakamenné – 10 km a jiné)

Námestovo a okolí
Námestovo je turistické centrum Horní Oravy, obklopené horami – Oravskou Magurou a Podbeskydskou vrchovinou. Netradiční poloha na břehu Oravské přehrady dává předpoklad širokého sportovního využití. Na ostrově uprostřed přehrady se vypíná historický skvost bývalé zatopené obce Slanica – kostel z 18. století.

Oravská přehrada a přiléhající střediska lákají každoročně tisíce turistů, kteří zde nacházejí velkou paletu vodních sportů a jiných možností. Stačí si jen vybrat ze široké nabídky: adrenalinové sporty, vodní kola, čluny, potápění, vodní lyže, windsurfing, jachting, vyhlídkové plavby lodí. Jiné možná zaujme rybolov, tenis, pro odvážnější – jízda na koni.

Turisti se mohou vydat na potulky i houbaření do okolních lesů, navštívit vyšše položené vrchy jako je Magurka, Babí hora, Roháče i Kubínská hole. Milovníkům zimních sportů jsou k dispozici lyžařské vleky přímo v Námestově i okolních vesnicích, které umožňují také večerní lyžování. Termální koupaliště v Oravicích, vzdálené 40 km, je vyhledávaným střediskem pro turisty, lyžaře, ale také lidi se zdravotními problémy, kteří tam mohou relaxovat po celý rok.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.namestovo.sk, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko