Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hlohovec

Hlohovec se rozprostírá v úvalině mezi jižním výběžkem předhoří masívu Považského Inovce a částí Nitranské pahorkatiny. Městem protéká řeka Váh – nejdelší slovenská řeka. Hlohovec je křižovatkou mezi historickými městy Trnava a Nitra, v těsné blízkosti světoznámých lázní Piešťany.

Město bylo díky své výhodné poloze osídleno už v mladší době kamenné. První důvěryhodný záznam o Hlohovci je Zoborská listina z roku 1113, kde je vzpomínán středověký hrad s přilehlou osadou. Město bylo v celé své minulosti důležitým střediskem obchodu a administrativním centrem regionu.

Historie
Historie Hlohovce je z části zhmotněná v dochovaných a v současné době stále funkčních stavbách a prostorech.

Nejvýznamnější a dominantní stavebně-historickou památkou ve městě je zámek – původně středověký hrad. Je to stavba ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku s třemi podlažími. Má asi 40 místností. Po nutné rekonstrukci může v budoucnosti sloužit jako reprezentační sídlo, turisticko-rekreační zařízení, kulturně-společenské centrum apod. Součástí zámku je kaple s barokním oltářem.

V areálu zámku se nachází i budova unikátního empírového divadla z roku 1802. Tento vzácný historický objekt vyniká především empírovou interiérovou i exteriérovou výzdobou. Je to nejstarší zachovaná budova divadla na Slovensku.

Ve středu městského náměstí stojí původně gotický farský kostel sv. Michala s bohatě zdobeným portálem. V současné době se v kostele konají pravidelné bohoslužby a slavností obřady.

Vedle kostela se nachází kaple sv. Anny z 18. století. V blízkosti náměstí je zajímavá stavba kostelíka sv. Ducha a nemocnice pocházející ze 14. století. Oba objekty sloužily ve středověku charitativním a náboženským účelům. Svým nezvyklým půdorysem a bez vymezení presbytáře patří kostelík sv. Ducha mezi unikátní stavby na Slovensku.

Na severním okraji města je umístěný františkánský klášter s přilehlým kostelem Všech svatých z 15. století. Část kláštera slouží svému původnímu účelu,část využívá Vlastivědné muzeum.

Nejcennějším prostorem kláštera je refektář (původní mnišská jídelna) vyzdobená renesančně-barokním štukovým stropem, pocházejícím ze 17. století s expozicí historického nábytku. Slouží jako městský reprezentační obřadní prostor.

Nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším přírodním celkem města je zámecký park s francouzskými terasami. Jeho součástí je jezírko, množství stromů v lesoparkovém prostředí a ojedinělé soustředění mohutných a vzácných platanů. Park je centrem odpočinku obyvatelů města. Na okraji parku je umístěné městské koupaliště.

O bohatosti přírodního prostředí blízkého okolí Hlohovce svědčí síť vyhlášených chráněných území a na ochranu navrhovaných území. Patří sem Sedlisko-Poniklecová loučka (Soroš), chráněné naleziště, které se nachází u státní cesty do Topoľčan. Bylo vyhlášené roku 1974 na ochranu teplomilných a suchomilných rostlinných společenství v doprovodu zoogeograficky významných druhů živočichů. V letech 1974-76 se uskutečnil komplexní přírodovědný výzkum, který potvrdil opodstatněnost a jedinečnost tohoto chráněného naleziště.

Z chráněných živočichů tu žije užovka stromová, ještěrka zelená, jasoň chochlačkový, pestroň vlkovcový, roháč velký, modlivka zelená a řídce sága stepní.

Kulturní památky
Mimo níže uvedené kulturní památky v Ústředním seznamu kulturních památek památkového fondu Slovenské republiky je zapsáno 81 kulturních památek, jejichž vlastníkem je Římsko-katolická církev v Hlohovci.

Plastika – Hřbitov sv. Jana Nepomuckého

Mariánský sloup – plastika P. Marie s dítětem

Plastika – P. Marie Šaštínská

Trojitý sloup – plastika

Plastika sv. Vendelín

Plastika sv. Florián

Plastika – Pieta

Empírové divadlo

Park – Zámecká zahrada (a objekty, které se v ní nacházejí)

Pomník – Šulek – Holuby

Palác městský – Hotel Jelen

Židovský hřbitov

Kostel sv. Ducha

Kaple sv. Anny

Klášter františkánů

Kostel Všech svatých

Kostel sv. Michala

Klášter – zámek

Měšťanský dům

Kronika

Město Hlohovec vede kroniku, do které se každoročně zaznamenávají zprávy o důležitých a pamětihodných událostech ve městě. Posláním kroniky je ochrana kulturně-historického dědictví města zachováním podstatných informací celoměstského významu pro potřeby současných i budoucích generací.

Dne 1. července 1933 byla založena první pamětní kniha obce Hlohovec. Vznikla usnesením obecního zastupitelstva, kdy byl za prvního kronikáře obce Hlohovec ustanoven Augustin Čúzy, správce a učitel v Hlohovci. Do současného období je kronika města Hlohovec psaná ručně s číslovanými listy. Kronika je zabezpečená proti ztrátě, poškození a neoprávněnému přístupu.

Kronika města Hlohovec je vedena ve slovenštině a zápisy do ní se vykonávají v ročních intervalech. Jsou pravdivé, věrné a věcné. Obsahují v časové posloupnosti seřazené pamětihodné místní události, uspořádané v tématických celcích, které výstižně zobrazují město po stránce veřejné, hospodářské, kulturní, sociální, náboženské, národopisné a jiné. Zpracováním zápisů do kroniky je pověřená městská kronikářka. Text jednotlivých ročních zápisů do kroniky z důvodu objektivnosti posuzuje expertní skupina poslanců a obyvatel města.

Turistické zajímavosti

Vyhlídka Šianec
Město Hlohovec má výhodnou polohu a má návštěvníkům co nabídnout. Přírodní vyvýšenina na jižním okraji města u cesty II/507 poskytuje úchvatný výhled na samotné město, ale i celou rovinu od Trnavy po Piešťany, olemovanou pohořími Malých Karpat a Považského Inovce. Pro domácí je tato lokalita cílem výletů, motoristi se tu odedávna spontánně zastavovali a obdivovali krajinu.

V červnu 2005 tu byla vybudována Vyhlídka Šianec. Pokud pojedete po cestě Hlohovec-Bojničky-Sereď, nebo budete projíždět městem Hlohovec, nelitujte pár minut času a zastavte se. Objevíte parkovací plochu asi pro parkování 10 vozidel, chodník, který vede k lavičkám a sezení, které tvoří lavice, stůl a stříška. Dominantou vyhlídky je fototabule, která upoutá panoramatickými fotografiemi výhledu se slovním označením jednotlivých sídel, přírodních zákonitostí, ale i významných dominant, které je možné odtud spatřit. Součástí tabule je také panoramatická fotografie města a text ve slovenštině a dalších třech světových jazycích, který seznamuje s lokalitou, historií i současností Hlohovce. Okolí je upravené zatravněnými plochami a vysazenými stromy, které byly zvolené na základě přírodních podmínek.

Vybudováním vyhlídky získalo město prostor, který prospívá k jeho propagaci a zvýšení zájmu turistů. Vytvořila se také lokalita pro setkávání přátel při ohni, na organizování turistických a společenských událostí a lehce dostupný cíl výletů obyvatel města i regionu Hlohovecka.

Současnost

Ze zmiňované vyhlídky Šianec není možné nepřehlédnout i průmyslové dominanty kraje, zejména nově vznikající průmyslový park a areály firem Zentiva a Bekaert. Chladící věže Atomové elektrárny Jaslovské Bohunice se staly neoddělitelnou součástí krajiny a oznamují návštěvníkům, že projíždějí regionem, který je významným z hlediska dodávek elektrické energie pro slovenské hospodářství.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.hlohovec.sk , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko