Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sobrance

Centrem území v blízkosti státní hranice s Ukrajinou je okresní město Sobrance. Leží v nadmořské výšce 122 metrů a tvoří přirozené administrativní a kulturní centrum oblasti, kterou na severu ohraničují Vihorlatské vrchy s bohatými, převážně listnatými lesy. Na jihu tato oblast zasahuje do Východoslovenské roviny a má nížinatý charakter s rovným odlesněným povrchem.

Historie

Archeologické vykopávky dosvědčují, že území města bylo osídleno už v mladší době kamenné. Lidé zde žili také v době římské a v době stěhování národů. První písemně doložená zmínka o Sobrancích pochází z roku 1344. V té době už byly Sobrance vyvinutou obcí s tržním místem, solným pramenem a mlýnem. V roce 1351 získaly právo úterního jarmarku. Postupnými úpravami se jeho název – Sabrants, Zobrancz, Sobranec – ustálil do dnešního tvaru Sobrance. V roce 1878 měly Sobrance 49 domů, žilo zde 527 obyvatel, kteří se živili převážně zemědělskou a řemeslnou výrobou.

Sobrance byly okresním sídlem už v období 1. světové války do roku 1926, když nastala reorganizace v rámci Zemplínské župy. Největší rozmach zaznamenaly Sobrance po 2. světové válce, kdy se staly až do roku 1960 administrativním, obchodním, školským a kulturním centrem sobranského regionu.

Současnost

Dnešní Sobrance jsou městem s více než 6 tisíci obyvateli. Mají dobře vybudovanou síť školních a předškolních zařízení – mateřská škola, 2 základní školy, speciální základní škola, gymnázium, střední odborné učiliště zemědělské, obchodní akademie a centrum volného času. Děti s uměleckými zájmy mohou navštěvovat základní uměleckou školu v oborech – hudební, výtvarný, taneční a literárně-dramatický.

Kultura

Školu i město už 20 let velmi dobře reprezentuje doma i v zahraničí dětský pěvecký sbor Magnólia, ale také nedávno založený akordeonový soubor Toccata. Profesionální i místní kulturu zabezpečuje městské kulturní středisko, jehož součástí je evropský unikát – kytarové muzeum s ojedinělou sbírkou elektronických kytar reprezentujících jejich historii a vývoj.

Z nejznámějších kulturních aktivit je možné vzpomenout Fašiangy, Stavění májky, Jánské ohně, Hudební festival mladých, ale zejména velmi známý a již tradiční Sobranský jarmark.
Občané mají možnost aktivního sportování v tělocvičnách místních škol a v sportovním areálu fotbalového stadiónu a letního koupaliště. Nejen pro návštěvníky města slouží stravovací zařízení jako např. Motorest Žarnovica, Gastrocentrum a Penzion Maňa, také s možností ubytování.

Sobranské lázně

K navštěvovaným místům odpočinku patří Sobranské lázně, ležící v těsné blízkosti města, které byly známé už také v minulosti za časů Rakousko-Uherska, kdy zaznamenaly svůj největší rozmach. Jejich minerální voda se charakterizuje jako studená, přírodní, středně mineralizovaná chloro-sodná, sirná, se zvýšeným obsahem fluoru, izotonická. Její léčebné účinky se uplatňují hlavně u poúrazových stavů, revmatických, zánětlivých a degenerativních onemocněních pohybového ústrojí. Zvláštní skupinu tvoří pacienti s některými kožními chorobami, u kterých, zvlášť u ekzémů, má sobranská léčivá voda mimořádně dobré účinky.

Příroda a okolí

Okolí Sobranců, hlavně severní lesnatá část, má mnoho zajímavých a turisticky přitažlivých míst. Jezero Mořské oko v chráněné krajinné oblasti Východní Karpaty leží v nadmořské výšce 618 m a je státní přírodní rezervací s chráněnou florou a faunou. Nad jeho hladinou se vypíná jedna z dominant Vihorlatských vrchů – Sninský kámen, známý nádherným výhledem na okolní vrchy a doliny. Převážně listnaté lesy nabízejí bohaté úlovky houbařům a myslivcům.

Mezi vyhledávané rekreační střediska v letním období patří známá blízká vodní nádrž Zemplínská šírava a Vinné jezero, které nabízejí dostatek možností aktivního odpočinku.

V zimním období mohou lyžaři využívat 2 lyžařské vleky u Školy v přírodě v Inovcích, také s možností ubytování.

Z kulturně-historického hlediska jsou vzácné národní kulturní památky – dřevěné kostelíky v Inovcích a v Ruské Bystré. Tento region je známý svými kvalitními víny. Okolí Sobranců poskytuje množství dalších – méně známých turistických cílů.

Zajímavé vesničky s rázovitými domky, lesy, louky, pole a vinohrady, přívětivá krajina od horské až po nížinatou jsou nepřeberným zdrojem námětů na poznávání tohoto kraje.

Velké perspektivy má celý region v rozvíjení nových forem cestovního ruchu, zvlášť agroturistiky. Sobransko je dosud z turistického hlediska krajinou ticha a nových objevů, které zde skromně čekají na všechny své návštěvníky.

Symboly města

V modrém štítu v horní části zlatá otevřená koruna s třemi vetknutými zlatými klasy. V dolní části – tři stříbrné zvlněné pásy.

Protože historický symbol Sobranců není znám, město od roku 1977 začalo používat neheraldický novotvar – motyku se dvěmi klasy v horní části a vodotryskem, doprovázený ratolestmi vinné révy s dvěmi střapci hroznového vína v dolní části. Znak měl vyjadřovat spojení symbolů lázeňství a zemědělství.

Roku 1988 město přijalo heraldicky správný novotvar, ve kterém se také spojují tyto dva motivy. Zvlněné pásy v dolní části vyjadřují vodu – místní lázně. Tři klasy vyjadřují zemědělství a společně s korunou pocházejí z historického erbu Užské župy. Město přijalo svůj erb 18. února 1988.

Významný rodák

Prof. Ing. Dr. h. c. Miroslav Stolina, Dr.Sc. – významná osobnost slovenského lesnictví – se narodil 13. ledna 1923 v Sobrancích v učitelské rodině. Základní a střední školu absolvoval v Levoči.

Studoval na Lesnické fakultě ČVUT v Praze. Jeho prvním působištěm byl Lesní závod Zvolen, později Žarnovica. Externě přednášel předmět Ochrana lesa na LF VŠ lesnické a dřevařské ve Zvoleně. Byl zakladatelem moderní koncepce nauky o ochraně lesa. Je označován za nestora slovenské ochrany lesy.

Za celoživotní práci byl oceněný nejvyššími vyznamenáními doma i v zahraničí od mnohých univerzit a odborně-vědeckých institucí. Prezident Slovenské republiky mu u příležitosti jeho 80. narozenin udělil státní vyznamenání – Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. Zemřel 28. 11. 2004.

Díky iniciativě Městského úřadu – zejména primátora – mu byla vyhotovena, instalována a odhalena pamětní tabule na budově Speciální základní školy v Sobrancích – v jeho rodném domě.

Kulturní památky

Kytarové muzeum v Sobrancích

Sobranecké lázně – Váradyho vila

Inovce – dřevěný kostelík sv. Michala Archanděla z r. 1836 – národní kulturní památka

Ruská Bystrá – dřevěný kostelík – národní kulturní památka

Čerpáno z oficiálních stránek http://www.sobrance.sk, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko