Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

V zajetí Malých Karpat

Jste-li milovníci hor, kopců a romantické přírody, tak pro vás máme jeden tip. Tím jsou Malé Karpaty, oblíbená prázdninová destinace Slováků a zejména Bratislavanů, kterou v posledních letech stále častěji navštěvují i čeští turisté.

Nejzápadnější slovenské pohoří je součástí Fatransko-tatranské oblasti. Tvoří jej nevysoké středohorské pásmo o délce přibližně 100 km, rozkládající se mezi Bratislavou a Novým Mestom nad Váhom. Jeho kopce pokrývají bukové a dubové lesy, protkané sítí turistických stezek, jež spojuje nejkrásnější místa Malých Karpat. Jedna z nich vede i na nejvyšší vrchol Záruby, který se tyčí do výšky 768 metrů nad mořem. Byť to zkušeným horalům nepřipadá mnoho, musíte k jeho zdolání překonat více než půl výškového kilometru.

Ideálním výchozím bodem nejen pro výstup na Záruby, ale i pro poznání Malých Karpat je nedaleká obec Smolenice. Ta se stala turistickým lákadlem díky svému půvabnému hradu, postavenému v první polovině 20. století na místě původní středověké pevnosti. V současné době je majetkem Slovenské akademie věd a veřejnosti je přístupný pouze z části, a to jen v letních měsících. Ať už se na hrad dostanete nebo ne, určitě neopomeňte navštívit další turistickou atrakci, kterou je krasová jeskyně Driny. Pestrá přehlídka stalagmitů a stalaktitů s množstvím podzemních jezírek zdobí její 680 metrů dlouhý prostor a upoutá fantazii nejen dětí, ale i dospělých.


Autor: Peter Fenďa

Zdejší vápencová pohoří však ukrývají jeskyní mnohem víc. Ty se v současné době těší pozornosti především paleontologů a veřejnosti nejsou přístupné. Jeskyně Deravá a Tmavá skala nedaleko Plaveckého Mikuláše či Veľká pec u Vrbového obýval člověk už ve starší době kamenné a zanechal tu po sobě celou řadu stop.

Právě pro své přírodní krásy, zalesněné kopce a malebná údolí byly v roce 1976 vyhlášeny Malé Karpaty chráněnou kajinnou oblastí. Staly se také oblíbeným místem pro rekreaci. Vedle pěších výletů poskytují bohaté možnosti i pro pěstování zimních sportů nebo cykloturistiky. Zdejší jezera tvoří ideální prostředí ke koupání i k rybolovu, a tak není divu, že zvláště v období prázdnin se jejich břehy doslova zaplní pobíhajícími dětmi a starostlivými rodiči. Pobyt si tu můžete také zpestřit návštěvou některé z nedalekých zřícenin a strážních hradů, kterých je v celém pohoří hned několik. Za všechny zmiňme alespoň známý Čachtický hrad, Pajštún či Sivý Kameň. V celé oblasti se dodnes navíc udržují tradice lidového umění a folklóru, které dodají vaší dovolené zcela jedinečný nádech.

Článek byl zobrazen 4 175 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko