Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Středověký Bardejov

Na severovýchodě Slovenska v oblasti Šariše leží další významné historické město, Bardejov. V písemných záznamech je poprvé zmiňováno v roce 1241, ačkoliv archeologické nálezy nám ukazují, že člověk se na tomto území objevoval už od starší doby kamenné. Zatím tu však nebyl proveden souvislý průzkum a proto není jasné, od kdy se datuje trvalé osídlení.

Každopádně od první poloviny 14. století nastupuje postupný růst a rozvoj města. Bardejovu jsou udělována nová práva a v roce 1367 je povýšen na svobodné královské město. Dochází k velkému rozvoji řemesel, dokonce je dokumentována existence 64 specializací a více než 50 cechů. Tento zlatý věk města nám do současnosti zanechal mnoho světských i církevních památek. Jednou z nejvýznamnějších je římsko-katolický farní kostel sv. Egídia z počátku 14. století, který byl v první polovině 15. století přestavěn na trojlodní. Z architektonického hlediska se řadí mezi nejvýznamnější národní  památky na  Slovensku. V interiéru se navíc i přes požár v roce 1878 dochovalo 11 gotických křídlových oltářů, což činí stavbu unikátní i v evropském kontextu.

Velmi malebné je obdélníkové náměstí vydlážděné říčními kameny, ze tří stran lemované původně gotickými domy měšťanů s pozdějšími renesančními a barokními úpravami. Jeho dominantou je ovšem radnice, jejíž stavba začala v roce 1505 v gotickém slohu. Poschodí s portály a arkádami na západní straně však už bylo dokončeno jako renesanční a radnice je proto považována za první renesanční stavbu na Slovensku.

Toto období je charakterizováno také rozmachem kultury, vzdělání a umění. Středověk ovšem nebyl tak úplně idylický (jako ostatně zřejmě žádná doba) a přinášel rovněž války a pohromy. Proto bylo třeba město bránit. Mezi roky 1405 a 1407 byla k tomuto účelu dosavadní městská brána s věží přestavěna na hrad a začalo budování městského opevnění, jehož výstavba pokračovala až do 16. století.

Následující staletí však nebyla pro Bardejov šťastná. Přišly války a nemoci včetně moru, požáry a jiné rány osudu. Na lepší časy se počalo blýskat v 18. století, kdy začaly být více využívány místní léčivé prameny, známé už ze středověku. To sem opět přilákalo lidi i peníze a město se znovu začalo rozrůstat. Z tohoto období také pochází zdejší židovská synagoga.

Teprve v roce 1950 však byly učiněny zásadní kroky k ochraně středověkého Bardejova. Centrum města bylo vyhlášeno za městskou památkovou rezervaci a započala jeho rekonstrukce a obnova. To, že byla úspěšná, dokazuje zlatá medaile Mezinárodního kuratoria se sídlem v Hamburku, udělená za dobrý stav historického jádra a záchranu památek v roce 1986. Historickou hodnotu města poté ještě podtrhl jeho zápis do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 2000. Dnes je Bardejov pravděpodobně nejrozsáhlejším památkovým komplexem na Slovensku.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 5 060 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko