Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rožňava – centrum horního Gemeru

Mezi svahy Slovenského Rudohoří a rozlehlými planinami Slovenského krasu se rozkládá Rožňava – město proslavené hornictvím, starými řemesly a tradicemi. Je to také administrativní a kulturní centrum oblasti horního Gemeru a sídlo biskupa.

Město podle pověsti vzniklo na místě, kde se v dávných dobách rozkládaly rozlehlé louky a kde pasáček krav našel v zemi tři zlaté růže. Stalo se tak, když hledal zvonek, který ztratila jedna z jeho krav. Na místě nalezení růží se začalo kopat a bylo objeveno zlato. To samozřejmě do oblasti přilákalo množství zlatokopů. Byla zde proto založena nová osada pojmenovaná podle růží Rosenau. V erbu města tak můžete dodnes spatřit tři zlaté růže, které daly Rožňavě podle pověsti své jméno.

Rožňava se nachází v údolí řeky Slané a první písemná zmínka o ní pochází z roku 1291, kdy byla uvedena v darovací listině pro ostřihomského arcibiskupa Ladoméra. Od roku 1775 je římsko-katolickým biskupským sídlem a po dlouhá staletí také domovem slovensky, maďarsky a dříve také německy hovořících obyvatel. Rožňava je rovněž součástí slovenských hornických měst, které výraznou měrou přispěly k technickému rozvoji Evropy, a to především rozvojem důlní a železárenské techniky. O počátcích důlní a hornické činnosti města nejsou dochovány žádné přesné údaje. Dokladem toho jsou tak alespoň četné hmotné nálezy z okolí a pozůstatky mnoha dolů. Ty jsou dokladem, že těžba a zpracování rud zde probíhalo už na přelomu našeho letopočtu.

Nejbohatší naleziště se rozkládaly na severozápadě a severovýchodě od Rožňavy. Těžily se zde rudy z více než 42 rudných žil, které obsahovaly hlavně zlato, stříbro, měď, antimon, rtuť, kobalt, nikl a železné rudy limonit a siderit. Horníci a důlní pracovníci zde zakládali osady, jejichž pozůstatky jsou patrné na konci Majerské doliny. Ještě v roce 1800 zde bylo v provozu 17 dolů, které však již byly ve vlastnictví soukromých těžařských společností. Od poloviny 19. století se o rozvoj hornictví a těžařství v oblasti starala rodina Andrássy, která vlastnila v Rožňavě rozsáhlý majetek včetně 8 železáren v údolí řeky Slané. V roce 1909 zde vznikl jeden z nejmodernějších hornických závodů v Evropě s názvem „Slanodolínske železorudné bane Rimavskomuránskej spoločnosti“. Po skončení 2. světové války byly všechny rožňavské podniky znárodněny. V roce 1993 pak byla definitivně ukončena těžba železné rudy a tím skončila veškerá důlní činnost města. S bohatými dějinami hornictví a hutnictví Rožňavy a horního Gemeru se můžete seznámit v Hornickém muzeu, součástí kterého je také expozice přírody Slovenského krasu a expozice nejkrásnějších muzejních sbírek města a jeho okolí.


Foto: Hornické muzeum

V dnešní době Rožňava přitahuje turisty zejména svým zachovalým historickým jádrem, jehož srdcem je čtvercové náměstí. Historie tohoto náměstí sahá až do středověku, je největší svého druhu na Slovensku a ukrývá množství vzácných architektonických památek. Dominantní je bezesporu renesanční 36,5 metrů vysoká strážná věž s vyhlídkovou terasou, která se stala neodmyslitelným symbolem města. Věž měla ochránit město proti tureckému útoku, což dokládá zachovalá střílna a dělová koule. K dalším významným památkám patří radnice, biskupský palác, klášter vincentek a budova bývalé důlní komory. Před strážnou věží stojí pomník Františky Andrássy – patronky chudých, který byl postaven v secesním stylu v roce 1905.

Rožňava ukrývá také nádherné sakrální památky, z nichž nejvýznamnější je gotický katedrální kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený ve 14. století. Kostel je zároveň také nejstarší kulturní památkou města. Uchovává pozdně barokní zařízení a cenné relikvie mučedníka sv. Neita. V sousedství katedrály stojí dominantní barokně-klasicistická zvonice z roku 1779. Dále se ve městě nachází kostel Sv. Anny, kostel Sv. Františka Xaverského, ale také evangelický kostel, který se stal jednou z nejcennějších klasicistických staveb na Slovensku. Krásnou stavbou je rovněž římskokatolická fara s pozůstatky barokních nástěnných maleb na fasádě a také budova bývalého městského špitálu s barokními sochami zdobícími průčelí.

V severozápadní části města se na vyvýšenině nad řekou Slaná rozkládá na ploše 2 hektarů Rožňavský městský hřbitov. Jeho značná část překrývá vzácnou historickou památku – Jiskrovu pevnost, ze které se do dnešní doby dochovaly části obvodového zdiva a částečně zrekonstruovaná budova skladu střelného prachu. Založení hřbitova je možné datovat do druhé poloviny 18. století, což dokládá i nejstarší pozdně barokní pomník z roku 1785. Samotný pomník je zapsán na seznamu památkového fondu Slovenské republiky.

V současnosti žije v Rožňavě okolo 20 tisíc obyvatel, je to neustále se rozvíjející okresní město, sídlo mnoha důležitých organizací a také středisko služeb cestovního ruchu regionu Slovenský kras. Pravidelně se stává také dějištěm nespočtu kulturních, sportovních a společenských akcí, jako je třeba Rožňavské hudební jaro, Mezinárodní festival dětských folklórních souborů, Dny města Rožňava, Malý gemerský maraton a řada dalších.

Ať už se vydáte z Rožňavy kterýmkoliv směrem, vždy dojdete k unikátním turistickým zajímavostem, které jsou navíc situovány ve velmi atraktivním prostředí. V blízkosti města se nachází například Hrad Krásná Hôrka, Klášter Betliar, jeskyně Slovenského krasu a prochází tudy také Gotická gemerská cesta. Díky těmto atraktivitám, výhodné poloze, kulturnímu a přírodnímu bohatství má Rožňava i v dalších letech zajištěn rozvoj cestovního ruchu a s tím spojený ekonomický a kulturní vývoj.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 6 393 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko