Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Zámky - kde leží Újvár?

Dějiny města sahají až do středověku. Na území dnešních Nových Zámků se v minulosti nacházely čtyři středověké dědiny – Nyárhíd, Gúg, Györök a Lék. Historikové za vznik města pokládají rok 1545, kdy byla na levém břehu Nitry vystavěna arcibiskupem Várdayim první novozámecká pevnost. První písemná zmínka o městě pak pochází z roku 1573, tehdy se zde na příkaz panovníka Maxmiliána I. začala budovat pevnost druhá - modernější, která byla ve své době největší a nejdokonalejší v širokém okolí. Byla projektem významných italských architektů Ottavia a Giulia Baldigariů, kteří ji vytvořili na pravidelném šestiúhelníkovém půdorysu a doplnili mohutnými bastiony pro dělostřelectvo. Po obvodu pevnosti (hradu) vedl široký vodní příkop napojený na řeku Nitru. V okolí této renesanční pevnosti pak začalo vznikat město. Během staletí pevnost několikrát změnila své jméno - Nové Zámky, Érsekújvár, Újvár, Neühäusel a Castellum novum. Díky této pevnosti se staly Nové Zámky v průběhu 16. a na počátku 17. století centrem protiturecké obrany západního Slovenska.

Pevnost odolávala četným útokům osmanských vojsk, ale během 15leté války v letech 1593 – 1608 byla nakonec zpustošena Tatary a vojsky paši Ibrahima. V roce 1663 byla cílem úspěšné osmanské výpravy a novozámecká pevnost tak přešla do majetku Turků a stala se centrem nové provincie Eyalet-i Uyvar. Město i celé okolí však pod touto nadvládou velmi trpělo. Teprve v roce 1685 se podařilo císařským vojskům Karla Lotrinského v čele s polním maršálem Caprarem osvobodit pevnost z osmanského sevření. Při útoku však byla bohužel zničena většina tureckých památek. V roce 1705 prošel hrad pod dozorem vojvody Bercsényiho rozsáhlou rekonstrukcí. V letech 1724 – 1725 byla značná část novozámecké pevnosti na příkaz Karola III. zbourána, a tím byla ukončena její strategická a historická úloha.

Do dnešní doby se z pevnosti dochovala Forgáchova bašta neboli Kalvárie a většina z bastionů je také dodnes patrných. Pevnost tak i přes své poničení zůstala výraznou dominantou města. Na místě Forgáchovy bašty stojí dnes barokní Kalvárie z roku 1779, kterou zde nechal zřídit farář Martin Predmerszký. Jednotlivé kapličky nacházející se na křížové cestě jsou stejné, pouze jedna kaplička s kruhovým půdorysem pochází z počátku 19. století. Kalvárie je jednou z nejkrásnějších kulturních památek Nových Zámků.

Mezi další památky, na které v Nových Zámcích narazíte, patří například Františkánský klášter vybudovaný v letech 1626 – 1631. Tato významná architektonická památka prošla za dobu své existence mnoha přestavbami a úpravami, proto je možné jeho původní vzhled jen domýšlet. Původně zde stával jen nízký kostelík se šindelovou střechou, ke kterému byl přistavěn menší klášter. Během turecké nadvlády sloužil jako ubytovna, sklad a místo věže se u něj tyčil minaret. V 18. i 19. století se uskutečnilo několik renovací, které klášter proměnily zpět na křesťanský svatostánek. Během 20. století však došlo k mnoha necitlivým úpravám, které výrazně narušily historickou hodnotu stavby, proto muselo dojít v roce 1978 k celkové renovaci. Pod klášterem se nachází krypta, kde jsou pochováni představitelé kláštera a významní obyvatelé města. Dnes slouží klášter jako ubytovací prostor pro duchovní řádu františkánů.

Po městě je rozeseto také několik kapliček, z nichž nejvýznamnější je Kaplička Nejsvětější Trojice nacházející se v parku, kde se v minulosti rozkládal nejstarší kamenný hřbitov. Kapli nechal postavit Jakub Škultéty a stala se významným pietním místem připomínajícím učitele, kněze, znalce spisovné slovenštiny a školského dozorce Antona Bernoláka, který zde působil 16 let na přelomu 18. a 19. století. Na kapličce se dnes nachází jeho památná tabule.

Při návštěvě města byste neměli vynechat ani prohlídku farního římskokatolického kostela Povýšení sv. Kříže, který byl postaven v letech 1584 – 1585 a dominuje hlavnímu náměstí. Stejně tak, jako většina památek města byl několikrát přestavován a největší zásahy byly provedeny v době osmanské nadvlády, kdy sloužil jako mešita. Původně šlo o pozdně gotickou jednoduchou stavbu, ta však byla několikrát zničena požáry a proto musela být upravována. Poslední zásadní přestavba proběhla v roce 1877, kdy dostal kostel neoklasicistickou podobu.

V roce 1740 postihla město Nové Zámky velká morová epidemie, což dnes dokládá barokní sousoší Nejsvětější Trojice stojící na Hlavním náměstí, jež bylo dokončena v roce 1749. Tato významná kulturní památka má ochraňovat město před dalšími nemocemi a je jeho neodmyslitelnou součástí. Autory tohoto sochařského díla byli pravděpodobně neznámí italští mistři. K dalším důležitým památkám města řadíme i ortodoxní Synagogu z druhé poloviny 19. století. Mnoho významných městských objektů bylo v minulosti bohužel zbouráno. Mezi tyto památky patřil například mlýn bratří Kleinů z počátku 18. století, který byl zničen roku 1972. Jeho stěny ukrývaly vzácné náhrobní kameny římských legionářů. Archeologický ústav v Nitře a Slovenský památkový ústav se proto dnes snaží o nápravu a hledá ve městě další vzácné pozůstatky těchto náhrobních kamenů.

Na své si v Nových Zámcích přijdou i milovníci přírody a pěších výletů, pro které je zde lesopark Berek nacházející se na jihozápadě města. Také okolí města nabízí skvělé možnosti výletů, vydat se můžete třeba do pevnostního systému v Komárně, navštívit Římské lapidárium, Thermalpark ve Velkém Mederu nebo letní termální koupaliště v Patincích.

Autor: Jana Přibylová
Foto: Janos Korom

Článek byl zobrazen 6 712 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko