Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Honosné Piešťany

V západní části Slovenské republiky se na řece Váh rozkládá světoznámé lázeňské město Piešťany. Leží uprostřed krásné přírody a je obklopeno svahy Považského Inovca. Navíc díky dobrému dopravnímu spojení má toto okresní město výborné předpoklady pro turistický i ekonomický rozvoj.

Historie osídlení Piešťan sahá až do prehistorických dob, kdy zde žili lovci mamutů, což dokazuje nález ženské plastiky vyřezané z mamutího klu – tzv. Moravanské Venuše. První písemná zmínka o samotném městě pod názvem Pescan pochází z roku 1113, kdy bylo zapsáno v listině uherského krále Kolomana I. Město je již odpradávna úzce spjato se svými lázněmi, lidé sem vždy přicházeli především kvůli minerálním pramenům, které ani v zimě nezamrzaly. Zmínky o pramenech se pak začaly objevovat i v učených knihách, nejstarší doklad pochází z roku 1549, v roce 1642 se dostaly dokonce i do oslavné básně Adama Trajana z Benešova.

Od roku 1720 až do roku 1940 byly Piešťany ve vlastnictví rodiny Erdödyů. Gróf Josef Erdödy ve městě nechal kolem roku 1820 vybudovat první zděné lázeňské budovy v klasicistním stylu, které byly postupně dotvářeny a přestavovány v průběhu celého 19. století. Josef Erdödy nechal v okolí budov vybudovat také rozlehlý lázeňský park. Nedlouho na to přijel do nově zbudovaných lázní první odborník – balneolog František Ernest Scherer, který byl pozdějším zakladatelem Vojenského lázeňského ústavu v Piešťanech. Největší rozkvět lázní byl zaznamenán po roce 1889, kdy si je od Erdödyů pronajala rodina Winterů. Piešťany se tak díky vlivu firmy Alexander Winter & synové proměnila v lázně mezinárodního významu a také ve vyhlášené lázeňské město. V roce 1894 vznikl nezaměnitelný symbol lázní, tzv. „barlolamač“ (lamač berlí), který je ve znaku města dodnes.

Po skončení 2. světové války v roce 1945 nastává další vlna rozmachu. Piešťanům byl udělen statut města a došlo k výstavbě řady lázeňských komplexů. V letech 1956 – 1959 byla nedaleko vybudována umělá vodní nádrž Slňava, což výrazně přispělo k rozvoji cestovního ruchu a sportovně rekreačním aktivitám v regionu. Během dalších 20 let zde vyrostl Interhotel Magnólia či komplex Balnea na Lázeňském ostrově, který je s centrem města spojen dvěma mosty. Pro pěší je určen architektonicky zajímavý Kolonádový most a pro dopravu slouží spíše technicky propracovaný Krajinský most.

Dnes jsou Piešťany jedněmi z nejvyhlášenějších Slovenských lázní, které se zaměřují na léčbu nemoci pohybového ústrojí a nervových onemocnění. Základními přírodními léčivými zdroji piešťanských lázní jsou sirná termální voda o teplotě až 70°C a léčivé sirné bahno aplikující se ve formě zábalů. Piešťany se však pyšní nejen jedinečnými přírodními léčebnými zdroji, které navrací zdraví nemocným lidem, ale také řadou historických, architektonických a kulturních památek. V roce 1813 však bohužel rozsáhlá povodeň zničila téměř všechny budovy. Většina památek tak pochází až z druhé poloviny 19. století. Jde o dochované stavby v klasicistním, romanticko-historizujícím, secesním, puristickém, funkcionalistickém i poválečném architektonickém stylu. Město samozřejmě kromě těchto budov zdobí také cenná sousoší, fontány a upravované parky.

Nejstarší městskou památkou je ruina středověkého sakrálního objektu z 16. století, která je jediným dokladem středověké stavební činnosti. Tento gotický chrám byl pravděpodobně součástí komplexu kláštera Johanitů, který byl však při povodni v roce 1813 značně poničen a nepodařilo se jej obnovit. Dnes jsou zde k vidění pouze rozbořené zdi a presbytář. Na místě byly prováděny rozsáhlé archeologické výzkumy, které pomohly odhalit pradávný hřbitov a odkryly cenné nálezy.

Hodnotnou památkou je také Římskokatolický farní kostel sv. Štěpána krále, který zde byl vystavěn v roce 1831. Stojí na místě, kde se v minulosti nacházel „staropiešťanský“ chrám. Trojlodní stavba je korunována věží, má bohatě zdobené západní průčelí a její klenby nad presbytářem jsou vyzdobeny malbami malířů Papoma a Petroviče. Za vidění stojí i novogotický sakrální objekt lázeňské kapličky z roku 1897, kterou nechal postavit neznámý autor jako náhradu za zbouranou barokní kapli sv. Jana Nepomuckého. Kaplička je zasvěcena Božskému srdci Ježíšovu a její zařízení pochází z poslední čtvrtiny 20. století.

Nejstarší funkční budovou ve městě je kulturní památka Ředitelství lázní, dříve známé pod názvem Panský hostinec. Během let prošla stavba několika úpravami, které vykonávali známí i méně známí architekti. Z hostince se jim podařilo udělat nejdříve Lázeňský dům, který poté proměnili na administrativní budovu Ředitelství lázní s obchody v přízemí. Jako kulturní památka jsou označovány také budovy Napoleonských lázní. Jde o urbanistický soubor tří klasicistních lázeňských budov z let 1821 – 1862, které mezi sebou svírají malé náměstíčko.

Vojenský lázeňský ústav byl vybudován na podnět lékaře Scherera v roce 1863 a sloužil jako ubytovna a jídelna pro lázeňské pacienty z řad příslušníků armády. V letech 1908 – 1909 k ústavu přibyla solitérní vila Izabela a na přelomu 20. a 21. století došlo k rozvoji nabídky poskytovaných služeb o balneologický provoz i s bazény. Vojenský ústav se tak stal nezávislým zařízením poskytujícím stejné služby jako budovy na Lázeňském ostrově.

Pokud se zajímáte o historii města a lázeňství, nenechte si ujít návštěvu Balneologického muzea v Piešťanech, které se specializuje na dějiny lázní na území celého Slovenska a také na historii regionu Piešťany. Balneologické muzeum funguje od roku 1931, od roku 2004 se ve městě nachází ještě také Vojenské historické muzeum. Mnohé stavby v Piešťanech byly uznány za kulturní památky, z nichž některé dosáhly celostátního i mezinárodního významu.

Piešťany však nejsou jen lázně a historické památky, ale dlouhodobou tradici zde má také sport, jako třeba vodní pólo, tenis, plavání, fotbal a všelijaké další zejména vodní sporty. Najdete zde široký výběr sportovišť s nejrůznějším zaměřením. Během roku se na území města konají mnohé významné sportovní setkání s mezinárodní účastí. Piešťany jsou jedním z nejvýznamnějších center kulturního a společenského života na Slovensku. Turisté sem proto velmi rádi jezdí trávit nejen svou dovolenou, ale také využívat lázeňských služeb a užívat si zábavy všeho druhu.

Autor: Jana Přibylová
Foto: Piestany

Článek byl zobrazen 7 730 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko