Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Děvínský hrad a hradiště – národní kulturní památka Slovenska

Ruiny hradu Devín se nachází nad soutokem řek Moravy a Dunaje v místě Dunajské brány u hranic Slovenska a Rakouska. Díky své strategické poloze byl velmi významným hradem na hranicích Velké Moravy a raného uherského státu. V roce 1809 byl zničen armádou Napoleona, a tak se hrad stal symbolem slovenské a slovanské historie.

Monumentální hradní zříceninu tvoří kamenné hradby obklopující celý hradní areál, který má tři brány – Devínskou, Bratislavskou a Moravskou. Na hradě si návštěvníci mohou prohlédnout základy středověké osady z 10. až 13. století, velkomoravský kostel z 9. století, Panenskou věž a také hradní studnu hlubokou 55 metrů.

Děvínský hrad patří s Nitrianským a Bratislavským hradem k nejstarším historicky doloženým hradům na Slovensku. Pod názvem Dowina je vzpomínán ve Fuldských análech už v roce 864. Minulost hradu a osídlení jeho prostoru je však mnohem starší, o čemž svědčí nálezy z doby kamenné, získané při archeologickém výzkumu realizovaném při komplexní památkové obnově z konce 60. letech minulého století.

Tuto významnou křižovatku obchodních cest ovládli ve 2. století n. l. Římané a začátkem století tu postavili vojenskou základnu. Další nálezy jsou datovány do období vlády císaře Valentiana I. (364 -375), kdy své osídlení rozšířili a znovu opevnili. Po zániku Velkomoravské říše se majitelé hradu střídali a měnili, až začal v 18. století hrad pustnout a postupně se z něj stávaly ruiny.

Romantická ruina rozsáhlého opevnění se stala oblíbeným námětem celé řady malířských děl, výletním místem a také cílem vlastivědných vycházek štúrovské mládeže. Po letech rekonstrukčních prací na záchranu a konzervaci hradní ruiny byl hrad znovu zpřístupněn veřejnosti a jsou v něm k vidění také muzejní expozice.

Areál hradu je ve správě Městského muzea v Bratislavě. Návštěvníci mají možnost se zde seznámit s muzejní expozicí obsahující nálezy získané při archeologickém výzkumu na hradě. Hradní areál a muzejní sbírky jsou přístupné veřejnosti.

Výstavní expozice se zaměřují na témata: Velkomoravská říše a Bratislava, Štúr a tradice Děvína, Děvín v průběhu římské éry, Keltové v středním Podunají a Děvín v 15. – 18. století.

Příjemným zážitkem pro návštěvníky jistě bude výlet na hrad vyhlídkovou lodí z Bratislavy nebo z nedalekého rakouského Hainburgu s vynikajícím občerstvením ve stylových rybích restauracích v uličkách hradní vesničky Devín.

Muzeum Bratislava se sídlem na ulici Murárska v Bratislavě má otevřeno od dubna do října ve dnech úterý až pátek od 10 do 17 hodin, o sobotách a nedělích od 11 do 18 hodin.

Článek byl zobrazen 1 591 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko