Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slovenský Martin proslavila Matica slovenská

Okresní město Martin se nachází na severu Slovenska v Žilinském kraji asi 230 kilometrů severovýchodně od Bratislavy v Turčianské kotlině na řece Turiec. Martin, město s bohatou slovenskou historií, nabízí návštěvníkům výborné podmínky na kulturní vyžití.

Nachází se zde Muzeum slovenské dědiny, Slovenské národní muzeum, Národní hřbitov, Matica Slovenská a Turčianska galérie. Kromě jiného je město i sídlem Lékařské faktury UK, průmyslových škol, vydavatelství Osveta, Divadla SNP, Etnografického ústavu Slovenského národného múzea a Slovenské národní knihovny.

V současnosti má město více než 60 tisíc obyvatel. Je významným průmyslovým centrem, funguje zde například zbrojní výroba. Nacházejí se zde průmyslové podniky, strojírny, cihelna, pivovar a tiskárna. Ve městě je k dispozici dostatečný počet ubytovacích, stravovacích a sportovních zařízení a koupaliště. Nachází se tu také sedačkový výtah z Podstrání na Martinské hole.

Písemné zmínky obce s kostelem sv. Martina jsou doložené z roku 1264. Město leželo na obchodní cestě z Ponitria přes Oravu do Polska a brzo se stalo centrem obchodu a řemesel. Od roku 1340 získala obec městská práva, ale i přesto se Martin vyvíjel jako poddanské městečko panství Sklabiňa. V 17. - 18. století se zde hojně vyvíjely cechy a řemeslné barvení plátna modrotiskem.

V revolučním roce 1848 lidové shromáždění žádalo uznat slovenštinu za úřední řeč. V roce 1861 přijato Memorandum slovenského národa, ve kterém se žádalo o uznání Slovenska za samosprávní území a slovenštinu za úřední jazyk. V 19. století se Martin stal centrem slovenského národního a kulturního života. V roce 1861 zde bylo vypracováno Memorandum národa slovenského, v roce 1863 byla založena Matice slovenská, v roce 1867 otevřeno slovenské gymnázium a v roce 1918 zde byla vyhlášena Martinská deklarace.

Ve městě se narodili básník Janko Jesenský, spisovatelka Hana Gregorová a působili zde mnozí malíři – M. T. Mitrovský, S. H. Vajanský, J. Škultéty, Š. Krčméry, M. Benka, M. Bazovský a jiní.

Při návštěvě Martina můžete obdivovat mnohé historické stavby církevní i světské nejen z 19. století, ale i z dob dřívějších. Významné historické památky jsou k vidění v muzeích a v galériích. Mezi významné historické pamětihodnosti patří budovy Matice slovenskej, ranně gotický kostel sv. Martina ze 13. století, budova bývalého stoličního domu, matičního gymnázia, Národný dom, budovy Slovenského národného múzea, budova Tatrabanky a další.

Národní kulturní památkou v Martině je Národní hřbitov, kde je pochováno mnoho národních a kulturních představitelů Slovenska. Byl založen na začátku 19. století a důležitosti nabyl v 2. polovině 19. století, kdy byl Martin jedním z nejvýznamnějších měst celého Slovenska. Nachází se tu více než 300 umělecky cenných náhrobků.

Za pozornost stojí římskokatolický kostel sv. Martina, který prošel od svého vzniku mnoha přestavbami a evangelický kostel postavený koncem 18. století. Jednou z nejstarších staveb v Martině je Turčiansky župný dom postavený roku 1740. Dnes je v něm umístěna galerie vystavující slovenské moderní umění.

Návštěvníkům Martina by nemělo ujít Slovenské národní muzeum, které je umístěno v budově původně postavené v roce 1865 pro vzniklou Matici slovenskou. Další reprezentativní budova Matice slovenské postavená ve 20. letech 20. století už dnes také není jejím hlavním sídlem, protože v roce 1975 byla postavena již třetí budova, která je největší stavbou v Martině. Slovenské národní muzeum ve své stálé expozici prezentuje nejkrásnější pozoruhodnosti slovenské lidové kultury, jako jsou historické kroje a výšivky, originální inventář lidových domů, sedláckých dvorů, řemeslnických dílen a ukázky lidového umění.

Největší muzejní budovou na Slovensku je Etnografické muzeum, kde najdete vlastivědné sbírky z celého Slovenska. Bývalý Národný dom byl přeměněn na divadlo, které se dlouhá léta jmenovalo Divadlo SNP, nyní nese název Slovenské komorné divadlo, pod nímž v roce 1944 vzniklo.
Slovenské národní literární muzeum se nachází v historické tzv. první budově Matice slovenské z roku 1865. Ve stálé expozici prezentuje dějiny slovenské literatury a písemnictví od nejstarších dob po současnost.

Muzeum Andreja Kmeťa je od svých počátků regionální vlastivědné muzeum, které sídlí v první budově SNM z roku 1908. Ve své historii prošlo mnohými změnami, až se nakonec od 1. 4. 2004 stalo součástí Slovenského národního muzea v Martině. V současné době se zde nacházejí dvě stálé expozice, a to Příroda Turca a Kmetianum. V expozici Kmetianum jsou prezentovány původní sbírky Andreja Kmeťa, které daroval muzeu a ostatní historické sbírky.

Muzeum Martina Benku vzniklo v roce 1973 v původním domě tohoto předního slovenského výtvarníka z poloviny 20. století. V interiéru zařízeného předměty z dob života mistra najdou návštěvníci nádherný soubor Benkových výtvarných děl, kolekci jeho oblíbených houslí a řadu dalších zajímavostí.

Dalším zajímavým tipem může být návštěva Múzea slovenskej dediny, největšího slovenského skanzenu, který návštěvníci najdou v městské části Jahodnícke háje. Je zde více než stovka staveb tradiční lidové architektury především 2. poloviny 19. století.

Město Martin a jeho okolí nabízí návštěvníkům výborné podmínky pro letní a zimní turistiku a sportovní vyžití. V okolí Martina jsou k dispozici kvalitní turistické a cykloturistické trasy v celé oblasti Malé a Velké Fatry. V zimní sezóně jsou lákadlem pro návštěvníky Martina lyžařské střediska v jeho okolí, které nabízejí výborné podmínky na běžecké a sjezdové lyžování a také i různé možnosti ubytování.

Vyhledávaným střediskem zimních sportů jsou Martinské hole, které leží přímo na předměstí Martina. Lyžařské středisko je známé výbornými lyžařskými tratěmi, pěknou přírodou a nádhernými výhledy. Lyžaři tu najdou upravené tratě různých obtížností a přírodní sníh během celé zimy. Středisko poskytuje také řadu možností k turistice a lyžování na běžkách.

Autor: Alexandra Rohanová
Foto: martin.sk

Článek byl zobrazen 8 050 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko