Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Poltár

Pamětihodnosti

Třetí nejstarší na Slovensku
Území města Poltár a jeho okolí obýval člověk už v prehistorické době. V letech 1554 až 1593 měli Poltár a okolí pod kontrolou Turci, kteří postavili na Ipeli most, který byl později přestavěný. Na opravu byly použity původní kameny a slouží dodnes. Považuje se za třetí nejstarší zachovalý most tohoto druhu na Slovensku a je vyhlášený za kulturní památku. Vedle tohoto mostu v Zeleném je také Evangelický kostel.

Klášter na prodej
V roce 1782 byl v obci Poltár postaven klášter, který dal v roce 1865 přebudovat a rozšířit baron Alois Baratta. Po jeho smrti se majiteli stali Juliána a Jan Ondrejovičovci, kteří tam zřídili prodej piva, vína a lihovin. V roce 1948 v klášteře stát zřídil jesle a městskou knihovnu. Během rehabilitace majetků v letech 1989 – 1990 si paní Ondrejovičová vyžádala svůj majetek zpět a darovala ho synům své neteře, kteří ho nyní prodávají za 3 milióny. Místo je jako stvořeno pro penzión, společně s parkem a altánkem má rozlohu 4 010 m2.

Evangelický kostel
Místní evangelický kostel byl vybudován v roce 1791. Nacházeli se v něm cenné liturgické předměty z roku 1651 – mezi nimi také zvon z roku 1669. V souvislosti s tímto je třeba vzpomenout, že v období husitského revolučního hnutí v 15. století přestoupilo obyvatelstvo obce hromadně na husitskou víru a v Poltáru se nacházel také společný husitský hřbitov pro obce Poltár, České Brezovo, Slaná Lhota a Zelené.

Kalinovo-hrabovský evangelický kostel
Nejstarší část kostela – sakristie pochází ze 13. století. V letech 1703 až 1711 byl kostel přestavěn. Příčnou loď přistavili v letech 1781 – 1783. Barokní oltář z roku 1744 rekonstruovali v letech 1964 – 1965. Kazatelnici z roku 1771 vyhotovil stolař Nikolaidesom. V kostele je místěná tabule na památku faráře Michala Gótše.

Sklářský skanzen
Už téměř 2 roky funguje v obci Zlatno v Poltárském okrese v místních sklárnách jediný skanzen sklářské výroby na Slovensku. Skanzen a sklárna pomáhá přilákat do tohoto regionu zahraniční turisty. Turisté mají možnost shlédnout skláře ruční výroby skla přímo při práci, ale v případě zájmu si mohou vyzkoušet sami jak chutná samotná výroba skla.

Kalíškovina se vyrábí dodnes několik staletí starým tradičním – ručním způsobem. Samotný skanzen, jehož obsahem je vše, co souvisí s minulostí a přítomností skláren a výrobou skla. Pro turisty je to neobyčejný zážitek, neboť tradiční ruční výroba skla už ve světě pomalu zaniká a něco podobného se nevidí každý den.

Socha císařovny Alžběty (Sissi) – Poltár
Socha je vystavena ve vstupní hale základní školy na Školské ulici v Poltáru, kde si ji mohou prohlédnout všichni návštěvníci bezplatně v průběhu školního roku.

Sochu císařovny Alžběty (Sissi) nechal původně instalovat na náměstí v Poltáru baron Alois Baratta-Draagonó (zakladatel cihelen v Poltáru a v Zeleném) dne 29. června 1899 (1 rok po jejím úmrtí na následky atentátu). Později byla tato busta z náměstí v Poltáru odstraněna a byla objevena až v roce 1993 občanem města ve stavu vyžadujícím restaurování. V roce 1994 byla tato busta restaurována, podruhé slavnostně odhalena.

Přírodní krásy


Dálovský močál, Velká nad Ipelem (18 km JZ)
Byl vyhlášen za přírodní rezervaci v roce 1999. Rozloha chráněného území představující plochu 14,8 ha s ochranným pásmem 4, 7 ha. Nachází se na katastrálním území obce Velká nad Ipelem. Představuje komplex močálových biocenóz na nivě Ipelu.

Pobřeží Ružiné, Ružiná (23 km Z)
Představuje u zbytků zachovalých původních úseků Poipelí nejvýznamnější hnízdový a migrační biotop vodního ptactva na Středním Slovensku. Plytký litorál SZ pobřeží s formující vegetací vytváří výborné topické, trofické a reprodukční podmínky pro mnohé vzácné druhy vodního ptactva, reprodukční biotop obojživelníků a ryb s trvalým výskytem vydry říční. Význam přírodní rezervace spočívá především v kulturním a vědecko-výzkumném využití. Za přírodní rezervaci byla vyhlášena v roce 1998 s plochou chráněného území 40,7 ha. Spadá do katastrálního území obcí Ružiná a Divín.

Volavčí kolonie, Rapovce (25 km J)
Hnízdová kolonie volavek při Rapovcích je jediná v oblasti povodí Ipelu v okrese Lučenec, a to zejména po úpravách Iplu, kterými byly narušeny přirozené možnosti hnízdění tohoto druhu. Svým rozsahem a počtem aktivních hnízd asi 10 – 12 je ojedinělá a s velkou pravděpodobností jedinečná ve Středoslovenském kraji. Rok vyhlášení 1992 na ploše 2,23 ha v katastrálním území obcí Rapovce a Mikučovce.

Kamenný vodopád a kamenné moře
Šiatorská Bukovinka (35 km J)
Pokud se vydáte na túru na hrad Šomoška, cestou určitě nepřehlédnete čedičový kamenný vodopád. Je vysoký 9 metrů a vznikl odkrytím čedičové lávy se sloupovitým pěti-šestibokým rozpadem.

Když přes zlom v pískovci prorazila bazaltová láva, část se vylila po povrchu. V trhlině však zůstala mohutná žíla, která tuhla pomaleji než láva na povrchu. Toto pomalé chladnutí způsobilo vznik sloupcovité odlučnosti. Po vyzdvižení území a erozi měkčích pískovců se část žíly odkryla. Podobné sloupy je možné vidět v Cerové vrchovině na mnohých místech. Absolutní raritou Šomošky jsou však velmi malé rozměry (okolo 15 cm) a neuvěřitelná pravidelnost sloupů. Tento geologický útvar je na Slovensku jedinečnou raritou.

V blízkosti můžete také spatřit kamenné moře – velkou plochu uprostřed lesa tvořenou jen kameny. Kamenný vodopád a kamenné moře jsou součástí značeného turistického chodníku vedoucího na hrad Šomoška.

Dobročský prales, Dobroč (43 km SZ)
Národní přírodní rezervace Dobročský prales se nachází na středním Slovensku ve Veporských vrších, 6 km od černobalocké osady Dobroč. Je jedním z nejstarších chráněných území na Slovensku – od roku 1913. Důvodem ochrany je zachování posledních zbytků původních lesů, které se vyvíjely na tomto území tisíciletí, než dospěly k dnešní konečné podobě – vrcholovému (klimaxovému) stádiu.

Agroturistika na rodinné farmě – Vyšné Valice (37 km SV)
Ubytování: max. 10 osob ve třech pokojích (2 x 3, 1 x 4) včetně sprchy a WC. V přízemí se nachází espresso s možností podávání jídel celodenně pro 25 hostů. V části relax hosté čeká klasická masáž, perličková koupel a sauna.

Služby nabízejí tenisový kurt, jízdu v areálu pro začátečníky, jízdu v přírodě s dozorem, jízda kočárem, ochutnávka domácích specialit.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.pt.mesto.sk , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko